Pianista – recenzja filmu

recenzja filmu PianistaRecenzja filmu: Pianista (The Pianist)

biograficzny, dramat, wojenny
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Ronald Hardwood
Premiera: 06.09.2002 (Polska), 24.05.2002 (świat)
Produkcja: Francja, Niemcy, Polska, Wielka Brytania

Pianista” opowiada poruszającą historię życia wybitnego pianisty Władysława Szpilmana. Z racji żydowskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej Szpilman trafia do warszawskiego getta. Przerwano jego dobrze rokującą karierę, ale i tak nie było to najgorsze, co miało go spotkać…

Rodzina pianisty została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Treblince. Sam Szpilman cudem uniknął wywózki. Po wielu perypetiach spotyka na swojej drodze niemieckiego kapitana. Ten zachwycony talentem Szpilmana wbrew wszystkiemu postanawia darować mu życie, a nawet służyć mu pomocą. Historia przedstawiona w filmie jest bardzo wiarygodna, ponieważ oparto ją na autentycznych wspomnieniach Szpilmana zawartych w jego pamiętniku.

Nie brakuje oczywiście momentów podkoloryzowanych, zmienionych na potrzeby filmu, co nie wszystkim przypadło do gustu, jednak całej opowieści nie można zbyt wiele zarzucić.

Polański nie był pierwszym reżyserem, który zdecydował się przenieść ją na ekran. Był jednak pierwszym, który nie był przy tym ograniczany przez cenzurę. W połączeniu z osobistymi przeżyciami reżysera, który w dzieciństwie był świadkiem likwidacji krakowskiego getta, sprawiło to, że ostateczny obraz porusza w widzach najgłębiej skrywane emocje.

Również Adrien Brody w roli Szpilmana sprawdził się znakomicie. Doskonale oddał emocje targające bohaterem i jego zagubienie w nieprzyjaznym świecie. Połączenie ciekawej, wiarygodnej historii, doskonałej reżyserii i starannie dobranej obsady musiało zaprocentować świetnym filmem. „Pianista” to film, który po prostu trzeba obejrzeć i to najlepiej jeszcze przed przeczytaniem prawdziwych wspomnień Szpilmana.

Osoby, które najpierw sięgnęły po książkę w niektórych momentach mogą być nieco rozczarowane ekranizacją.

 

Pianista - recenzja 1

 

Pianista - recenzja 2

 

Pianista - recenzja 3

 

Pianista - recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Pianista”.

GD Star Rating
loading...
Pianista - recenzja filmu, 4.3 out of 5 based on 13 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

2 komentarze

  1. Niektóre Filmy są tak dobre,że aż cięzko cokolwiek o nich dodać. Mówią same za siebie. Film jest the best i pierwszy raz nie katują nas ,,perypetiami w obozie” , co było motywem przewodnim już w wielu filmach o holocauście

    GD Star Rating
    loading...
  2. Najlepsze horrory polańskiego nie umywają się do tego filmu. Genialna fabuła, super narracja, doskonały soundtrack, a przede wszystkim, wstrząsająca opowieść. Do tej pory wracam do pianisty, bo zarówno kinematografia jak i muzyka filmowa może się od tego dzieła sporo nauczyć. Historia szpilmana opowiedziana jest w sposób fenomenalny i pełen wewnętrznego dramatyzmu. Polecam ten film.

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz