Ostatni pociąg do Auschwitz

Recenzja filmu: Ostatni pociąg do Auschwitz (Der Letzte Zug)

dramat, wojenny
Reżyseria: Joseph Vilsmaier, Dana Vávrová
Produkcja: Niemcy, Czechy
Premiera: 26.10.2006 (świat)

 

Przytłaczający smutkiem, ale jakże bardzo prawdziwy – „Ostatni pociąg do Auschwitz” to jeden z filmów będących wstrząsającym zapisem haniebnej historii świata.

Chociaż powstały już dziesiątki obrazów o podobnym wydźwięku, to jednak każdy kolejny pozostaje równie przygnębiający. II wojna światowa nigdy nie zostanie zapomniana, a opowieści o niej zawsze będą wstrząsające. Ten film jest wyjątkowy ze względu na fakt, że mówi o ostatnim transporcie Żydów do obozu koncentracyjnego. Oglądając go czujemy wściekłość, bo przecież ci ludzi, skoro byli już ostatnimi, mogli jednak przetrwać. Ale czy przetrwać nie powinien każdy z więźniów Oświęcimia oraz innych obozów śmierci?

Bezradnością napawa nas widok grupy osób ściśniętych w jednym, bydlęcym wagonie. Każdy z nich stara się za wszelką cenę przetrwać. Ludzie chcą ratować siebie i swoich najbliższych. Rodzina Neumannów, starsze małżeństwo i kilkoro innych osób – wszyscy mają takie samo prawo do życia, którego chcą bronić z całych sił. Niemal przez całą drogę próbują wydostać się z tego potwornego miejsca. Walczą o wodę, pożywienie, ale i o wolność, do końca nią tracąc nadziei.

„Ostatni pociąg do Auschwitz” to jeden z tych filmów, które trudno oceniać pod kątem jakościowym. Fabuła wciąga nas tak mocno, że nie zwracamy uwagi na niedociągnięcia reżyserskie czy montażowe. Do ostatniej chwili trzymamy kciuki za bohaterów, życząc im przetrwania. Razem z nimi przeżywamy strach, cierpienie, momenty wiary w ratunek, ale i chwile poddania. Po ostatniej scenie nachodzą nas refleksje nad złem świata. Może pojawia się też strach o przyszłość…?

Każdy film o II wojnie światowej jest warty obejrzenia. Pełne cierpienia i skrajnego smutku mogą jednak przestrzegać ludzkość przed popełnieniem kolejnych błędów.

Obejrzyj trailer filmu „Ostatni pociąg do Auschwitz”.

GD Star Rating
loading...
Ostatni pociąg do Auschwitz, 3.5 out of 5 based on 25 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

10 komentarzy

 1. mac /

  Muszę to obejrzeć. Jakoś umknął mi ten film. Chociaż interesuje mnie tematyka. Straszny czas i straszne wydarzenia – obserwowanie tego koszmaru dużo nam mówi o nas samych. I to rzeczy, których często nie chcemy wiedzieć.

  GD Star Rating
  loading...
 2. Gaba /

  Oglądałam jużten film, ale dopiero pierwszą część. Jest super, naprawde warto obejrzeć:)

  GD Star Rating
  loading...
 3. pawel /

  super film

  GD Star Rating
  loading...
 4. patryk /

  troche straszny ;(

  GD Star Rating
  loading...
 5. Seweryn /

  ten film jest po prostu bardzo wciagajacy i oglądalem go z kilka razy, poniewaz bardzo mnie zafascynował.. Polecam

  GD Star Rating
  loading...
 6. agniesia /

  Strasznie przygnębiający film.

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz