Avatar

avatar

Avatar (2009)

science fiction
Produkcja: USA
Data premiery: : 2009-12-25 (Polska) , 2009-12-10 (Świat)
Dystrybutor: Imperial- Cinepix

Kapitalny, efektowny i zdecydowanie wart swoich pieniędzy „AvatarJamesa Camerona, to film, który od kilku dni nie schodzi z ust świata. Genialna animacja 3D, efekty, przy których wciska nas ekran z zachwytu lub cofa z niedowierzania.

Ujęcie przestrzeni, głębia i pełne wykorzystanie trójwymiarowego kina do granic możliwości. Wszystko, co warto by zobaczyć w trójwymiarze „Avatar” pokazuje z dwukrotną mocą, uwypuklając wszystko tak, by nie można było oderwać oczu od kinowego ekranu. Bajkowa fantastyka i kolory to coś, czego dotąd nie mieliśmy okazji zobaczyć, postacie niczym z komputerowego snu i efekt ich ruchu, działania – przeogromny. Akcja to zgrabne połączenie nowoczesności technologii stworzonej przez człowieka i dzikości przyrody, która nieokiełznana od lat i kierująca się własnymi prawami pokazuje jak wielka więź może łączyć człowieka z każdą rośliną, drzewem, płatkiem i zwierzętami. Po prostu – orgazm dla oczu.

Trójwymiarowa płaszczyzna wojenna – to również coś, co tutaj wyolbrzymiono i pokazano z mocą, jakiej nie znaliśmy. Siła rażenia ludzkiej broni, niesamowite konstrukcje bojowe i ogrom cierpienia tych, którzy – bogu ducha winni – tracą, by inni mogli zyskać. No i oczywiście miłość człowieka, do bajkowej postaci żyjącej w lasach, która nawet twardziela poruszy. Bo jakżeby inaczej.

Sama fabuła jest i prosta, i trudna, mamy tu wybory moralne, które bledną w obliczu efektów specjalnych, wojnę ludzko-ludzką, wychodzenie z paraliżu nóg poprzez przejście do całkowicie innego świata w postaci tytułowego avatara, ujeżdżanie starodawnych ptako-smoków i drzewo życia, w którego moc i siłę sami zaczynamy wierzyć. Są ludzie dobrzy, źli i ustawienie gdzieś z boku, jest wiara i nadzieja, klęska, śmierć i rozpacz. Epicentrum ludzkich emocji i szaleństwo fantazji dla zmysłu wzroku, który po „Avatarze” jest chwilę jakby oniemiały wracając do szarej i wcale nie trójwymiarowej rzeczywistości.

Nie bez powodu gazety krajowe i zagraniczne puchną wychwalając „Avatara” i wspominając o potężnym budżecie, jaki na jego produkcję wydano. I choć dzisiaj „Avatar” zachwyca to i każe się zastanowić… skoro w początkach, powiedzmy sobie szczerze – trójwymiarowego kina można było stworzyć takie cacko, to co będzie dalej? Strach się bać, ale do kina będziemy wybierali się zdecydowanie częściej. A po „Avatarze” – poprzeczka dla kolejnych reżyserów kina 3D wisi naprawdę wysoko.

GD Star Rating
loading...
Avatar, 3.4 out of 5 based on 94 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

9 komentarzy

 1. andrzej /

  Ten film to coś niesamowitego coś co chcę obejrzeć jeszcze raz coś co zafascynowało mnie od czasu pierwszych reklam tego obrazu nie zawiodło mnie na sali kinowej perfekcyjnie stworzona atmosfera obrazu trójwymiarowego daje niezapomniane przeżycia – bardzo polecam

  GD Star Rating
  loading...
 2. dawid /

  Ten film jest zajebisty

  GD Star Rating
  loading...
 3. Sara /

  Avatar to najlepszy film który widziałam.Ja nie mam żadnych uwag ,dla mnie to ARCYDZIEŁO

  GD Star Rating
  loading...
 4. Marek Grzymowicz /

  Bardzo dobry film. Po raz pierwszy? widziałem film w którym pokazano alternatywną cywilizację. Wspaniała przyroda i dosyć dobre sceny batalistyczne Również przyszłość ludzkości zarysowana jest ciekawie i z pomysłem. Fabuła to prosta miła bajka ale da się oglądać.

  GD Star Rating
  loading...
 5. Anna /

  Punkt za powrót do natury. Globalizacja i nadmierna urbanizacja niosą w sobie ogromne zagrożenia, jakim jest zaburzenie naturalnego cyklu życia ludzi. Idea ta wydaje się utopijna, lecz sami widzimy jak piekny byłby świat taki jak tamten po drugiej stronie…

  GD Star Rating
  loading...
 6. Madzik /

  Ten film cud nad cudy ! Nigdy nie wyprodukowano takiego filmu w takiej animacji i grafice ! Już nie mogę doczekać się drugiej części tego filmu ! Podobno akcja ma się rozgrywać w wodzie 😀

  GD Star Rating
  loading...
 7. Dominik /

  Ten film jest tak jak wszyscy sądzicie wspaniały i czekam na kolejne podobne może lepsze pozdro:) xDDD

  GD Star Rating
  loading...
 8. hard212 /

  To najlepszy film jaki kiedykolwiek oglądałem, w kinie byłem na nim dwa razy na oryginale i wersji specjalnej nie wliczając kilkanaście razy na kompie w domu:). Gdyby grali Go jeszcze raz wkinie na pewno poszedłbym jeszcze raz…Czekam na Avatar2…

  GD Star Rating
  loading...
 9. AvaterQ /

  Ten film jest Extra ..czekam na Avatar 2

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz