Do autorów

Jesteś zainteresowany dołączeniem do grona autorów zapraszamy do współtworzenia serwisu TwojeFilmy.pl? Skorzystaj z formularza umieszczonego na dole strony.

Jeśli jesteś kinomanem, śledzisz na bieżąco nowe filmy oraz lubisz pisać i dzielić się wrażeniami, masz teraz doskonałą okazję, aby się wykazać.

Oprócz recenzji chętnie opublikujemy inne teksty. Jeżeli piszesz felietony lub eseje związane z kinem lub redagujesz wiadomości ze świata filmu, podeślij je nam.

ZASADY DODAWANIA TEKSTÓW:

Co możesz opublikować?

Recenzje, wiadomości, eseje i inne teksty związane z filmem. Masz inne pomysły? Przedstaw je nam. Może stworzymy nowy dział 🙂

Jak możesz opublikować tekst?

Są dwa sposoby dodawania tekstów:

1.

Korzystając z formularza dostępnego na dole strony prześlij nam prośbę o utworzenie konta. Podaj swój adres email oraz imię, nazwisko lub pseudonim, którym chcesz się podpisywać. Utworzymy konto i poinformujemy Cię o tym mailowo.

Jako posiadacz swojego konta na TwojeFilmy.pl będziesz dysponował podlinkowanym podpisem. Czytelnik po kliknięciu w niego zostanie przeniesiony na stronę z wszystkimi Twoimi tekstami. Po zalogowaniu będziesz również mógł pod każdym tekstem opublikować komentarz opatrzony Twoim podpisem.

2.

Korzystając z formularza dostępnego na dole strony prześlij nam treść recenzji wraz z tytułem filmu oraz imieniem, nazwiskiem lub pseudonimem, którym chcesz się podpisywać. Dodamy tę recenzję, opatrując ją dodatkowo sygnaturą „autor”, którą stosujemy w przypadku osób nie posiadających u nas konta.

Czy możesz opublikować recenzję już zrecenzowanego filmu?

Takie teksty są bardzo mile widziane. Publikujemy kolejne recenzje filmów, które już zostały u nas wcześniej opisane. Chcemy, aby serwis był miejscem spotykania się różnych opinii i punktów widzenia.

Jak powinieneś zatytułować tekst?

Jeśli jest to pierwsza recenzja danego filmu, tytuł recenzji to tytuł filmu. Jeśli kolejna, swojemu tekstowi nadaj jakiś unikatowy, sensowny tytuł.

Czy Twój tekst zostanie opublikowany?

Nie chcemy stopować autorów. Publikujemy wszystko, co nie obraża innych osób oraz jest poprawnie napisane. Korektę małych błędów przeprowadzamy przeglądając tekst. Jeśli błędów jest zbyt dużo – tekst odrzucamy (nie możemy go napisać od nowa za autora). Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej, w tekście „Jak napisać recenzję filmu?”

JAK NAPISAĆ RECENZJĘ FILMU?

Poczuj się swobodnie

Nie chcemy narzucać Autorom formy wypowiedzi. Co prawda recenzja jest określonym gatunkiem literackim rządzącym się ustalonymi regułami. Jednak nam nie zależy na poprawności formalnej – nie oczekujemy od Ciebie szkolnego wypracowania czyniącego zadość wszystkim prawidłom, które wskazano w podręcznikach. Recenzja filmu zamieszczana na naszej stronie ma być po prostu spójnym i poprawnym warsztatowo wyrażeniem Twojej opinii.

Nie lej wody

Preferujemy teksty zwięzłe, konkretne. Pisz raczej krótko i celnie. Zazwyczaj taki styl świadczy o tym, iż wiesz co masz do powiedzenia – znając swoje myśli, potrafisz je trafnie wyrazić. Poza tym im bardziej esencjonalna recenzja, tym większe masz szanse na to, iż Czytelnik się z nią zapozna. Internet przytłacza nadmiarem informacji. Nie ma się więc co dziwić, że mało kto znajduje czas na lekturę rozwlekłego elaboratu.

To Twój serwis

Nie zrozum jednak powyższego tak, że narzucamy Ci styl. To tylko wskazówka. Nie chcemy udzielać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Jak pisać recenzje?”. Jeśli lepiej się czujesz w dłuższej formie i to co napiszesz uznamy za wartościowe, opublikujemy Twój tekst. TwojeFilmy ma być serwisem użytkowników, a nie moderatorów. Nasza rola ogranicza się do tego, aby dbać o zachowanie poziomu opracowań, chociażby poprzez blokowanie recenzji zawierających obraźliwe treści, wulgaryzmy czy po prostu napisanych bez znajomości zasad gramatyki oraz ortografii.

Znajdź swój styl

Każdy ma swój unikatowy styl wypowiedzi. Jest to oczywiste w przypadku języka mówionego. Niestety w formie pisanej wiele osób gubi właściwy sobie rytm, próbując się dostosować do narzuconych im rygorów. Nasza rada brzmi – pisz w zgodzie ze sobą. Jeśli jesteś bardziej kolokwialny – bądź kolokwialny. Jeśli dramatyczny – bądź dramatyczny. Różnorodność i wyjątkowość jest przez nas mile widziana. Nie uciekaj więc od skupiania się na subiektywnych odczuciach. Jeżeli zaś wolisz formułować podsumowania roszczące sobie pretensje do obiektywności, zachęcamy do tego. Po prostu odnajdź dynamikę słowa odpowiednią dla Twojej myśli, a odkryjesz, że pisanie dobrych tekstów jest tak samo łatwe, jak mówienie.

Fajne, bo…

Wychodzimy z założenia, że nie ma czegoś takiego jak pełen obiektywizm. Każdy sąd jest sądem określonego człowieka, wytworzonym na bazie określonych doświadczeń i przemyśleń. Filmy oceniamy ze swojej perspektywy. Nie oznacza to jednak, że należy popadać w całkowitą subiektywność. Opinie powinny być jakoś uzasadnione, czymś wykraczającym ponad stwierdzenie „podoba mi się to, bo mi się podoba”. Chodzi o to, że tekst służy zarażeniu czytelnika Twoimi myślami. Musisz je więc zrekonstruować, zbudować chociaż w miarę logiczną konstrukcję naprowadzającą czytającego na te same tropy wnioskowania, którymi Ty podążałeś.

9 komentarzy

 1. matrus /

  Polecam wszystkim,
  Bardzo fajny portal, w którym każdy może dodać obiektywną recenzję swojego ulubionego filmu do czego serdecznie zachęcam.
  Z pozdrowieniami

 2. Artur /

  Dzień dobry. Nie posiadam u Was konta, a jestem zainteresowany publikacją recenzji, esejów dotyczących filmów. Mam już jeden gotowy i chcę zapytać, do kogo mam go przesłać?

 3. Twojefilmy /

  Prosimy o kontakt na nasz adres: redakcja(at)twojefilmy.pl

 4. alfred /

  witam proszę o utworzenie konta

 5. Twojefilmy /

  Osoby, które chcą stworzyć sobie konto w naszym serwisie, prosimy o kontakt przez formularz kontaktowy (zakładka „Kontakt” na górze strony) lub wysłanie emaila na adres redakcja(at)twojefilmy.pl . W mailu prosimy podać dane niezbędne do utworzenia konta, czyli:

  1. login, czyli imię i nazwisko lub pseudonim, którym będą podpisywane teksty autora publikowane na naszej stronie

  2. adres email, na który mamy wysłać informację zwrotną o utworzeniu konta (mail ten będzie też powiązany z kontem, będą na niego np. przychodziły powiadomienia o nowych komentarzach pojawiających się pod artykułami autora)

 6. Paulos /

  1 2 1000 moze nawet jeszcze wiecej filmów i dalej z ciekawoscia

Zostaw komentarz