Książę Persji: Piaski Czasu

Książę Persji: Piaski Czasu (2010)

przygodowy, akcja
Reżyseria: Mike Newell
Produkcja: USA
Data premiery: 2010-05-09 (Świat), 2010-05-21 (Polska)
Dystrybutor: Forum Film Poland Sp. z o.o.

Przygodowa ekspresja, świetne sceny akcji i wyjątkowo dobrze zbudowany Jake Gylenhaal (którego znamy jako chuderlaka z Brokeback Mountain) w roli głównej. Jest na co popatrzeć, choć Ci, którzy na film pójdą myśląc o kultowej grze Książę Persji z 2003 – będą zawiedzeni. Film nie oddaje klimatu gry, co nie zmienia faktu, że zrobiony jest ciekawie, przykuwa uwagę – scenami rozprawiania się ze zdrajcami, podróżami w piaskach, poszukiwaniem trofeów godnych królewskiego ojca i oczywiście próbą odnalezienia porwanej księżniczki Taminy. Plus bratobójcze rozgrywki, uśmiercenie ojca – poprzez podarowaną mu przez syna szatę. I fakt, że niektóre ciuszki pochłaniają… na śmierć.

Ale do rzeczy. Książę Persji, Dastan, zawiera z księżniczką Taminą układ, na mocy którego ma zmierzyć się z siłami zła i ocalić magiczny i mistyczny sztylet, który uwolni Piaski Czasu. Brzmi to nieco fantastycznie, ale w końcu to czysta fantastyka w ładnej oprawie.

Sam Jake Gylenhaal, kiedy został wybrany do tej roli przez reżysera (Mike Newell), obawiał się, czy film nie będzie traktowany jako próba przedstawienia gry. I choć Newell zapewniał, że nie ma się czego bać – to sami fani gry już od dnia premiery tego filmu narzekają i złorzeczą. A to, że słaby, a to że akcja nie taka, a to że mija się z faktami.

Warto jednak pamiętać o jednym: „Książę Persji: Piaski Czasu” to przede wszystkim akcja i przygoda – gdzieś na pograniczu świata realnego, magii i fantazji. I oglądany wyłącznie przez pryzmat gry – na pewno nie pokaże nam tego, co w nim drzemie.

PS: Jake Gylenhaal,  aby osiągnąć muskulaturę Księcia Persji, musiał naprawdę sporo ćwiczyć… i na filmowym planie zaprezentował się bardzo wiarygodnie. Warto popatrzeć.

GD Star Rating
loading...
Książę Persji: Piaski Czasu, 4.7 out of 5 based on 6 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz