Sherlock Holmes

Sherlock Holmes (2009)

film sensacyjny, film przygodowy
Produkcja: Australia, USA, Wielka Brytania
Data premiery: : 2010-01-15 (Polska) , 2009-12-24 (Świat)
Dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

Nowe wydanie Sherlocka Holmes’a z Robertem Downey Jr w roli głównej i jego dzielnym dr. Watsonem, którego zagrał nieprzeciętny Jude Law, to pozycja na którą zdecydowanie warto wybrać się do kina. I choć fabuła jest dość przewidywalna, a niektórzy upierają się, że nuda i „to już wszystko było”,  to jak się temu głębiej przejrzeć jest zupełnie inaczej.

Detektyw Sherlock, który do tej pory ukazywany był na wielkim ekranie jako flegmatyczny, staromodny pan z nieco nieudanym poczuciem humoru, w filmie reżyserowanym przez Guy’a Ritchie’go jest odświeżony, pozbawiony patetycznej wzniosłości, inteligentny, awanturniczy, no i od czasu do czasu wspomagający skołatane nerwy morfiną. Jednym słowem – człowiek idealnie dopasowujący się do obecnych czasów, przemian i wartkiego kina akcji.

Jego wierny towarzysz tworzy z nim parę wprost genialnie dobraną – czuć wręcz więź, jaką łączy Dr Watson’a i Holmes’a, jakby stali obok walcząc o siebie, jak o najbliższą istotę. A to już sztuka genialnej gry aktorskiej obu panów, finezyjnie prowadzona akcja i poczucie humoru przeplatające się z wątkami kryminalnymi, które jakby nie spojrzeć, też są całkiem zgrabnie zrobione. Do tego nutka inteligentnego polotu, która sprawia, że mimo podziwu dla umysłu i logiki kojarzenia Holmes’a rozumiemy jego niedopasowanie do świata, który wprost przeciwnie do jego osoby, nie jest ani bardzo barwny, ani ekscentryczny, ani wyjątkowo interesujący. Związek wyjątkowości umysłu i geniuszu detektywistycznego z izolacja od reszty społeczeństwa wydaje się być całkowicie oczywista.

I choć z kina wychodzi się z wyraźnym niedosytem, bo filmowi brakuje tego czegoś, co byłoby nas w stanie porwać, zaciekawić i inspirować, to jednak ogląda się go bardzo przyjemnie i jako rozrywka na nudne wieczory nadaje się doskonale. Cóż więcej? Warto zobaczyć samemu, „Sherlock Holmes” daje radę, z pewnością nie będzie to czas zmarnowany.

GD Star Rating
loading...
Sherlock Holmes, 2.0 out of 5 based on 19 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

2 komentarze

 1. Magda /

  film świetny i gorąco polecam!! ;D

  GD Star Rating
  loading...
 2. marta surowiecka /

  Cudne dialogi, puszyste od żartów, sympatycznych kuksańców i irytacji. Sherlock drażni się z Watsonem, Watson drażni się z Sherlockiem, obaj bardzo się lubią i zabawnie kłócą. Nadstawiają dla siebie karku, choć oficjalnie ciągle rozstają. Wspólnie prowadzą różne sprawy, które mają być tymi ostatnimi, ale tak trudno jest rozejść się w różne strony świata.

  Świetna muzyka Hanza Zimmera, która doskonale wie jak i kiedy z nami postępować. To muzyka dyktująca wzruszenia, p o r u s z e n i a, niepewności, sympatie, lęki… rozsupłująca worek możliwości.
  Zimmer podchodzi profesjonalnie do każdego filmu. Bez wzgl. Na to do czego został zatrudniony – dramatu historycznego, zagadkowego thrillera, jakiejś grozy, czy komedii detektywistycznej, itd… – widz ma poczucie wyjątkowości, uczucie obcowania z pełnym potencjałem twórcy, jego maksymalnym oddaniem i nietuzinkowym pomysłem. Tak było w „Gladiatorze”, „The Da Vinci Code”,…, tak jest w „Sherlocku…”. Mamy wrażenie, w pewnych momentach, że jesteśmy tylko my – i muzyka. Jakby była stworzona do obcowania z nią samą, przez nią samą. Koniecznie trzeba kupić soundrack. To dzieło jak obraz, który nie potrzebuje ram.

  Z plusów mamy: muzykę, rozbrajające i totalnie zakręcone humorystycznie dialogi, akcję wartką jak rzeka i wpadającą do morza zagadek, szalone tempo, tajemnice i czary mary. Aha! – no i jeszcze tlące się na marginesach „love story”. W to wszystko wplątani zostali genialni aktorzy – Robert Downey Jr., który został tutaj rozkosznie rozczochrany; Jude Law trzymający fason i czarujący swoimi niezawodnymi błękitnymi oczętami.

  Polecam, Panie i Panowie, śmiać się z rozchełstanego Holmesa i zgadywać razem z nim! Rozrywka murowana.

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz