Druga ziemia

Druga ziemia

Recenzja filmu: Druga Ziemia (Another Earth)

dramat, sf
Reżyseria: Mike Cahill
Scenariusz: Mike Cahill, Brit Marling
Premiera: 18.11.2011 (Polska), 24.01.2011 (świat)
Produkcja: USA

„Druga Ziemia” – a gdyby spotkać siebie samego?

Mający polską premierę 18 listopada 2011 roku film „Druga Ziemia” nie należy do filmów łatwych w odbiorze. Jest to debiut reżyserki młodego reżysera i scenarzysty Mike’a Cahila, który karierę swą zaczynał National Geographic Television and Film.

„Druga Ziemia” opowiada o losach Rhody Williams (graną przez Brit Marling), przeplatających się z odkryciem przez astronomów lustrzanego odbicia planety Ziemia. Bohaterka jest nastolatką, która dostaje się na studia do prestiżowego Massachusetts Institute of Technology. Wracając samochodem z imprezy świętującej jej sukces słyszy w radio wiadomość o odkryciu w Układzie Słonecznym drugiej Ziemi. Zapatrzona w niebo uderza w samochód stojący na skrzyżowaniu.

W wypadku ginie Maya Burroughs i jej syn, John. Przeżywa jedynie John Burroughs (grany przez Williama Mapothera), który zapada w śpiączkę, a nasza bohaterka trafia do więzienia. Sam John Burroughs, który wychodzi ze śpiączki po paru miesiącach, nie zna nazwiska sprawczyni, gdyż w tym czasie była ona niepełnoletnia. Niegdyś wybitny kompozytor, zamyka się w domu i nie może pozbierać się po stracie żony i syna. Rhoda zaś, dręczona wyrzutami sumienia, już po wyjściu z więzienia, stara się nawiązać z nim kontakt. Planuje się przyznać co zrobiła, jednak w momencie pierwszego spotkania nie może znaleźć tej odwagi. Zamiast tego, podając się za pracownicę firmy sprzątającej, zaczyna sprzątać mieszkanie Johna, po części poznając go trochę lepiej.

W międzyczasie zatrudnia się również jako sprzątaczka w swoim dawnym liceum, starając się unikać kontaktu z ludźmi. Stara się ułożyć swoje życie, znaleźć jakiś sens, wrócić do dawnego zamiłowania gwiazdami, a także uzyskać przebaczenie u Johna.

Z biegiem filmu John zaczyna odżywać, zaczyna wprowadzać Rhodę w swój zapomniany świat muzyki. W tym samym czasie Ziemia II przybliża się do Ziemi. Wydaje się do niej łudząco podobna, co napawa lekkim niepokojem. Planowana jest ekspedycja, która jako pierwsza wyruszy tam. Rhoda bierze udział w konkursie, którego wygraną jest bilet do Ziemi II i wygrywa. Nawiązuje również krótki romans z Johnem, który kończy się po wyjawieniu przez niej prawdy. Słodka wygrana zostaje zalana falą goryczy i smutku.

Ziemia II zaczyna budzić pytania egzystencjalne. Co będzie jeśli okaże się, że jest to jedynie nasze lustrzane odbicie? Jeśli zamieszkana jest przez nas samych, jednak dokonujących zupełnie innych wyborów? Żyjących w alternatywnej historii? Co jeśli na Ziemi II John Burroughs nadal żyje szczęśliwy z żoną i synem?

Naukowcy nawiązują pierwszy kontakt radiowy z Ziemią II. Odpowiedź przechodzi ich najśmielsze oczekiwania….

Film „Druga Ziemia” nie jest stricte science-fiction. Wątek pojawienia się drugiej Ziemi jest wątkiem zupełnie pobocznym, który również zmusza nas do zastanowienia się, czy gdzieś tam rzeczywiście nie ma podobnej planety do naszej, z podobnymi „nami”, jednak żyjącymi w alternatywnej historii. Główny wątek zawiera jednak proste i bardzo ludzkie pytania: czy jesteśmy w stanie żyć z poczuciem winy? Czy potrafimy się przyznać? Czy potrafimy wybaczać?

Na pochwałę zasługuje gra aktorki – 28-letnia Brit Marling, grająca Rhodę Williams, poradziła sobie doskonale, w przekonywujący sposób oddając uczucie winy, wewnętrznej walki samej z sobą, czy też starając się powrócić do życia. Ta niezwykle utalentowana artystka była również współproducentem i współreżyserem „Drugiej Ziemi”.

Williama Mapothera znać możemy z pojedynczych odcinków takich seriali jak „Lost – zagubieni”, „Law and Order”, „Prison Break – skazany na śmierć” czy z gry „Fallout: New Vegas” lub „Halo: Reach”.

Obejrzyj zwiastun filmu „Druga ziemia”.

GD Star Rating
loading...
Druga ziemia, 2.7 out of 5 based on 3 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz