Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona

fantasy, melodramat
Reżyser: David Fincher
Produkcja: Niemcy, USA
Data premiery:06.02.2009 (Polska) 10.12.2008 (Świat)
Dystrybutor: Paramount Pictures

Oglądając wiele filmów niecierpliwie spoglądam na zegarek, sprawdzając, jak długo będę musiała czekać na ich zakończenie. Zwykle są to melodramaty, które nie wnoszą nic nowego, ani zaskakującego. „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” z pewnością do nich nie należy, chociaż również bywa zaliczany do gatunku melodramatu. To film, który od początku do końca ogląda się z zapartym tchem, mimo tego, że trwa prawie trzy godziny…

Przede wszystkim dlatego, że przedstawiona w nim historia nie jest taka, jak wiele innych, które możemy oglądać w typowych melodramatach.

Główny bohater, Benjamin Button urodził się w 1918 roku w Alabamie. Nie był jednak chłopcem, takim jak inni jego rówieśnicy. Z wyglądu przypominał raczej starca niż małe dziecko. Rodzony ojciec, przestraszony jego wyglądem, porzuca go przed drzwiami domu starców. Z biegiem czasu okazuje się, że pozory nie myliły, Benjamin rzeczywiście jest starcem, nie tylko z wyglądu.  Nie jest to jednak jedyny ewenement w jego organizmie : w miarę upływu lat Benjamin zamiast starzeć się, młodnieje…

Realizacja takiego filmu to nie lada wyzwanie dla reżysera. Do tej pory brakowało metod, które pozwalałyby na realistyczne odmładzanie wyglądu bohatera. David Fincher zaproponował jednak innowacyjną metodę połączenie charakteryzacji i wykorzystania efektów specjalnych, dzięki którym przez cały film na ekranie oglądamy twarz tego samego aktora, zmieniającą się niemal nie do poznania. „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” to kolejny efekt owocnej współpracy reżysera Davida Finchera i Brada Pitta.

Niektórzy twierdzą, że gra aktorska tego drugiego budzi spore zastrzeżenia, a sama postać została w filmie bardzo spłycona, jednak nie wpływa to na odbiór filmu, który nie miał być przecież szczegółową biografią bohatera, ale metaforą ludzkiego losu.

Benjamin tak jak wielu z nas ścigał się z losem, i tak jak my był z góry skazany na porażkę.

GD Star Rating
loading...
Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, 2.3 out of 5 based on 3 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. MIłosz /

Zostaw komentarz