Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty – znamy szczegóły

T-mobile Nowe Horyzonty

W dniach 24 lipca – 3 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Wiadomo już co ciekawego wydarzy się podczas jego trwania. Najważniejszą informacją jest ta dotycząca liczby obrazów, które zostaną wyświetlone w ciągu całej imprezy. Ma ich być łącznie ok. 340, przy czym będą to produkcje pochodzące z różnych stron świata. Poza tym, podczas festiwalu odbyć ma się aż 5 konkursów.

Najważniejszym z nich, już tradycyjnie, będzie Konkurs Nowe Horyzonty. Znamy też filmy, które powalczą w nim o główną nagrodę. Wśród nich pojawić ma się m.in. „A Spell a Ward off the Darkness” w reżyserii Bena Riversa i Bena Russela czy „Huba” nakręcona przez Annę i Wilhelma Sasnali. Oprócz tego, przyznana zostanie Nagroda Publiczności oraz Nagroda wręczana przez krytyków należących do Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Dodatkowo, zorganizowany ma zostać Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce, a także Europejski Konkurs Filmów Krótkich oraz Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych. Ciekawostką ma być konkurs Powiększenie, który kierowany jest jedynie do mieszkańców Dolnego Śląska.

Wiadomo również, jakie filmy zostaną zaprezentowane podczas pokazów specjalnych. Pierwszym z nich ma być „Porwanie Michela Houellebecqa” reżyserowane przez Guillaume’a Nicloux oraz „20000 dni na Ziemi” autorstwa Iaina Forsytha i Jane Pollard. Film ten jest historią życia muzyka Nicka Cave’a. Oprócz tego, na tegoroczną edycję zaplanowano retrospektywę twórczości Brytyjczyka, Kena Russella, który na swoim koncie ma takie filmy, jak m.in. „Odmienne stany świadomości” czy „Zakochane kobiety”. Ponadto, zaplanowano także przegląd współczesnych filmów nakręconych przez reżyserów z Grecji.

Cały program tegorocznej edycji festiwalu ma być podzielony podobnie, jak w latach poprzednich. W związku z tym, wyodrębniono konkretne sekcje tematyczne, w ramach których prezentowane będą poszczególne produkcje. Pierwszą z takich kategorii ma być Panorama, do której zalicza się współczesnych twórców kina autorskiego. Drugą jest Trzecie Oko, czyli kategoria z filmami o utopijnych ugrupowaniach i eksperymentalnych społecznościach. Ostatnią jest Nocne Szaleństwo, w ramach którego podjęta zostanie tematyka kaset VHS i nagrywanych na nich filmów.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz