„Życie Adeli” – hit we Francji

życie adeli

“Życie Adeli” zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes i podbija Francję. Film trafił do tamtejszych kin w pierwszej połowie października i od razu spotkał się z wieloma pochwałami. Można to było jednak przewidzieć, ponieważ komisja przyznająca nagrody na Festiwalu w Cannes rzadko się myli i z reguły docenia naprawdę dobre obrazy. Polska premiera filmu odbyła się 18 października. Oznacza to, że w większości naszych kin można jeszcze wybrać się na seans, by móc samodzielnie ocenić, czy obraz rzeczywiście jest tak genialny, jak mówi się o nim zagranicą.

„Życie Adeli: Rozdział 1 i 2” to film wyreżyserowany przez tunezyjskiego twórcę Abdellatifa Kechiche. Opowiada on o wyjątkowo namiętnej relacji łączącej dwie nastolatki – Adele i Emmę. Mimo, a może właśnie dzięki kontrowersyjnej tematyce, film przyciągnął do francuskich kin rekordową liczbę widzów. W zaledwie kilka dni obejrzało go przeszło 260 tysięcy osób. Tym samym, obraz pobił wyniki uzyskiwane w poprzednich latach przez nagradzane Złotą Palmą filmy „Miłość”, „Biała wstążka” czy „Drzewo życia”. Pierwszy z nich mógł liczyć w jednakowym okresie czasu na widownię liczącą sobie „ledwie” 165 tysięcy widzów, drugi został obejrzany przez 126 tysięcy osób, a na ostatni film w ciągu pierwszych dni wyświetlania wybrało się 191 tysięcy Francuzów.

Co sprawiło, że tak wiele osób zechciało wybrać się do kina na „Życie Adeli”? Według recenzentów, nie chodzi tu jedynie o poruszony w filmie, dość kontrowersyjny temat namiętności iskrzącej między dwiema dziewczynami. Zwracają natomiast uwagę na fakt, że historia jest prosta i właśnie jej prostota jest tak fascynująca. Niektórzy zauważają nawet, że film jest nakręcony tak genialnie, jakby w ogóle nie był reżyserowany, a był prawdziwym, w pełni realistycznym nagraniem.

Warto dodać, że na uznanie zasługuje nie tylko reżyser, ale również obie aktorki wcielające się w role głównych bohaterek. Co więcej, one także zostały docenione przez jury Festiwalu w Cannes. Był to pierwszy raz w historii, gdy jednocześnie uhonorowano zarówno reżysera, jak i aktorki grające główne role w jego obrazie. Dla odtwórczyni tytułowej roli Adele Exarchopoulos był to debiut. Obok niej wystąpiła zaś Lea Seydoux. Przewodniczący festiwalowego jury Steven Spielberg podkreślał, że nagrody zostały przyznane jednogłośnie, bo nikt nie miał wątpliwości, że obie młody kobiety świetnie odnalazły się w swoich rolach.

GD Star Rating
loading...
„Życie Adeli” – hit we Francji, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz