Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie (do 29 czerwca)

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie

20 czerwca w Moskwie rozpoczął się 35. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Potrwa on do 29 czerwca. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez tego typu na naszym kontynencie. Renomą przebijają ją tylko festiwale w Cannes, Wenecji i Berlinie. Podczas festiwalu w Rosji nie zabraknie zarówno filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Swoje dzieła przedstawią twórcy pochodzący z 14 różnych krajów.

Filmy fabularne mają być reprezentowane przez 16 odrębnych dzieł. Wśród nich znajdzie się też polski obraz.  „Drogówka” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego to jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat. W Moskwie będzie walczył w kategorii głównej. Jego konkurentami będą obrazy nakręcone przez twórców pochodzących z Włoch, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Japonii, Gruzji, Francji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Korei Południowej, Brazylii oraz samej Rosji.

Poza nagrodami w kategorii najlepszych filmów fabularnych, wybrany zostanie również najlepszy film dokumentalny. W tym konkursie Polskę reprezentować będzie obraz „Ojciec i syn” nakręcony przez Pawła Łozińskiego. Będzie on konkurował z 6 innymi produkcjami, stworzonymi w 4 odmiennych krajach.

Nagrodą główną dla najlepszego filmu fabularnego wyróżnionego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie jest statuetka Złotego św. Jerzego. O tym, kto ją otrzyma zadecyduje 5-osobowe jury składające się z reżyserów, aktorów oraz twórcy jednego ze znanych azjatyckich festiwali filmowych. W kategorii filmów dokumentalnych nagrodę przyzna trzech jurorów. Natomiast nad poprawnym przebiegiem konkursów czuwał będzie dyrektor festiwalu, jeden z najsłynniejszych rosyjskich reżyserów i aktorów, Nikita Michałkow.

Poza filmami konkursowymi, w trakcie 35. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie przedstawiane będą także inne obrazy. Pierwszym wyświetlonym filmem był „World War Z” nakręcony przez Marca Fostera. W roli głównej można było zobaczyć Brada Pitta. Filmem zamykającym cały festiwal będzie natomiast rosyjski „Rasputin”, w którym w tytułową rolę wcielił się Gérard Depardieu.

Oprócz tego, podczas festiwalu nie zabraknie innych pozakonkursowych pokazów czy uzupełniających całą imprezę retrospektyw. Ogółem wyświetlone mają zostać aż 364 filmy. Wśród nich, w programie „Dookoła Świata” zobaczyć będzie można jeszcze jeden polski film – „Ostatnie piętro” w reżyserii Tadeusza Króla.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz