W pół drogi – recenzja filmu

film W pół drogiRecenzja filmu: W pół drogi (Halt auf freier Strecke)

dramat
Reżyseria: Andreas Dresen
Scenariusz: Andreas Dresen, Cooku Ziesche
Premiera: 31.08.2012 (Polska), 15.05.2011 (świat)
Produkcja: Francja, Niemcy

W pół drogi” to opowieść o mężczyźnie, którego sielankowe życie zostaje zakłócone przez nagłą wiadomość o chorobie. Nieoperacyjny guz mózgu stopniowo utrudnia mu normalne funkcjonowanie. Niszczeją również relacje w rodzinie głównego bohatera – Franka, która do tej pory oscylowała wokół niego.

Walka z chorobą jest z góry skazana na porażkę. Frank dokumentuje kolejne etapy choroby, nagrywając przy użyciu Iphone’a swego rodzaju pamiętnik. Oglądając go, niemal czujemy ból bohatera.

Reżyser nie stara się oszczędzać widza. Pokazuje śmierć taką, jaka jest naprawdę – bolesną i bezlitosną, nieuchronną. Chociaż temat umierania był poruszany w filmach już tysiące razy, „W pół drogi” przedstawia go w nietypowy sposób. W filmie nie znajdziemy nadziei, ani pocieszenia. Przyglądając się wydarzeniom na ekranie, mamy wrażenie, że oglądamy chłodną retrospekcję z życia umierającej osoby, krok po kroku ukazującą postępy choroby. W takiej sytuacji wielu widzów zadaje sobie pytanie, czy reżyser rzeczywiście musiał być tak skrupulatny i precyzyjny. Obraz człowieka, który stopniowo traci wszystko to, co miał najcenniejsze, począwszy od zdrowia aż po bliskich jest bardzo bolesny.

Nie każdy widz ma ochotę oglądać na ekranie jego zupełną bezsilność wobec losu. Mimo wszystko większość z nas oczekuje, że śmierć przedstawiona w filmie nie będzie tak brutalna. Liczymy na akcenty, które obudzą w nas nadzieję i przekonanie, że każda śmierć niesie za sobą jakiś głębszy sens. Spodziewamy się też dyskusji z Bogiem, targowania się o własne życie, szukania sposobu na odwrócenie przeznaczenia. W tym filmie tego zabrakło. Jest dobry, bardzo wiarygodny i aż do bólu prawdziwy, jednak jego bolesny przekaz to zdecydowanie za dużo dla przeciętnego widza, nawet takiego, który gustuje w mocnych, psychologicznych filmach.

W pół drogi - recenzja 1

 

W pół drogi - recenzja 2

 

W pół drogi - recenzja 3

 

W pół drogi - recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „W pół drogi”.

GD Star Rating
loading...
W pół drogi - recenzja filmu, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz