Premiera filmu „Wałęsa: Człowiek z nadziei” w Kongresie USA odwołana

Wałęsa: Człowiek z nadziei

Wałęsa: Człowiek z nadziei”, który trafił do polskich kin 4 października, z pewnością będzie jednym z najważniejszych filmów w polskiej kinematografii. Bez względu na to, jak zostanie oceniony pod względem technicznym, wystarczy, że jest biografią jednego z najsłynniejszych obywateli naszego kraju, Lecha Wałęsy. Na miesiąc przed trafieniem do kin, obraz Andrzeja Wajdy miał swoją światową premierę. Niemniej jednak, jedną z jego najważniejszych prezentacji miała być premiera w Stanach Zjednoczonych. Zaplanowano, że odbędzie się ona 8 października na Kapitolu, czyli siedzibie tamtejszego Kongresu. Miała to być uroczysta chwila, z udziałem samego prezydenta Lecha Wałęsy.

Niestety, 3 października dotarła do nas informacja z ambasady polskiej w USA, że premiera filmu o Wałęsie została odwołana. Pracownicy placówki zapewniają, że dołożą wszelkich starań, żeby odbyła się ona jeszcze w tym roku, jednak nie są na razie w stanie podać żadnego konkretnego terminu. Powodem tymczasowej rezygnacji z premiery filmu w Kongresie jest poważny problem Stanów Zjednoczonych z ustawą budżetową. Jako, że nie udało się ustalić budżetu na następny rok, fundusze zostały zamrożone, a setki tysięcy pracowników instytucji federalnych wysłano na przymusowe urlopy. Nawet, gdyby zorganizowano premierę filmu we wcześniej ustalonym terminie, po prostu nie byłoby osób, które miałyby możliwość go obejrzeć.

Sam główny bohater, czyli były prezydent Polski, przyznaje, że nie jest to dla niego zbyt komfortowa sytuacja, ponieważ był już przygotowany na lot za Ocean. Niemniej jednak, rozumie, że USA przechodzi teraz trudne chwile i deklaruje, że cierpliwie poczeka na wyznaczenie nowej daty premiery. Zaznacza przy tym, że zależy mu, aby obejrzeć obraz wraz z amerykańskimi politykami, ponieważ Stany Zjednoczone odegrały ważną rolę w jego dokonaniach, gdy wraz z „Solidarnością” walczył o wolność Polski i jej niezależność od władz komunistycznych.

Przypomnijmy, że „Wałęsa: Człowiek z nadziei” to pierwszy fabularny film opowiadający o działalności Lecha Wałęsy. W główną rolę wciela się w nim Robert Więckiewicz. Na ekranie pojawia się również Agnieszka Grochowska grająca żonę byłego prezydenta, Danutę. W pozostałych rolach możemy zobaczyć m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Mirosława Bakę, Macieja Stuhra czy Iwonę Bielską.

GD Star Rating
loading...
Premiera filmu „Wałęsa: Człowiek z nadziei” w Kongresie USA odwołana, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz