To już 50 lat Tarantino. Urodziny reżysera

Quentin Tarantino

27 marca 2013r. Quentin Tarantino skończył 50 lat. Twórca „Wściekłych psów” czy „Django” to jeden z najlepszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych reżyserów naszych czasów. Twórca staje po obu stronach kamery – przypomnijmy, że jest też aktorem, a dodatkowo zajmuje się produkowaniem filmów, pisaniem scenariuszy, a nawet montażem zdjęć. Przy okazji, czasem podkłada głos lub występuje w filmach we własnej osobie. Co więcej, interesuje go praca zarówno przy produkcjach kinowych, jak i przy serialach telewizyjnych.

Określenie „człowiek-orkiestra” idealnie pasuje do Tarantino, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Uznaje się go za reprezentanta tzw. postmodernizmu filmowego. Jednak tak naprawdę nie daje się on zaszufladkować. Jego filmy różnią się od siebie pod wieloma względami. Nie zmienia to faktu, że zdecydowana większość spośród nich jest bardzo dobrze odbierana przez krytyków oraz widzów. Tym bardziej, że w praktycznie w każdym pojawia się podobna doza specyficznego poczucia humoru, który trafia do ogromnej rzeszy odbiorców.

Tarantino jako nastolatek był bileterem w kinie, a później zatrudnił się w wypożyczalni kaset wideo. W międzyczasie zajmował się pisaniem scenariuszy. Po tym, jak udało mu się sprzedać scenariusz do „Urodzonych morderców” oraz „Prawdziwego romansu”, uzbierał wystarczająco dużo pieniędzy, by móc na poważnie zająć się kręceniem własnych obrazów.

Już pierwszy obraz nakręcony przez reżysera w 1992r. pokazał, że jest to twórca o ogromnym potencjale. „Wściekłe psy” spotkały się z uznaniem wśród recenzentów i widowni. Zachwycił on pod wieloma względami pokazując, że jego twórca to autor nieprzeciętny. Niemal wszystkie jego późniejsze filmy utrzymywały równie wysoki poziom, co ten debiutancki. Prawdziwym hitem był nakręcony w 1994r. „Pulp Fiction”, który do dziś uważany jest za obraz kultowy.

Chociaż Tarantino kręci filmy o różnej tematyce, to jednak we wszystkich stara się udowodnić, że wysoką jakość produkcji można połączyć z pewną dozą kiczu, uzyskując przy tym świetne rezultaty. Wszystko to sprawia, że jego kino jest wyjątkowe i tak rozpoznawalne. Jego filmy uwielbiane są przez miliony widzów, chcą u niego grać największe gwiazdy kina, a sam Tarantino wielokrotnie był laureatem prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie otrzymał Oscara.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz