Nominacje do nagród BAFTA – „Grawitacja” ma szansę na 11 statuetek!

 

Grawitacja

8 stycznia br. poznaliśmy tegoroczne nominacje do nagrody BAFTA, która jest przyznawana przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Zdecydowanie największe szanse na sukces ma w tym roku nakręcony przez Alfonso Cuarona film „Grawitacja”. Został on nominowany łącznie w 11 kategoriach.

Warto podkreślić, że ma szansę na najważniejsze statuetki, czyli w kategorii Najlepszy film oraz Najlepszy reżyser. Oprócz tego, „Grawitacja” może zostać wyróżniona także w kategoriach Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Sandra Bullock) oraz Najlepszy film brytyjski. Ponadto, ma szansę zostać doceniony za scenariusz oryginalny, zdjęcia, muzykę, scenografię, montaż, efekty specjalne oraz dźwięk.

Chociaż „Grawitacja” liczbą nominacji przyćmiła wszystkie inne filmy, to jednak warto wspomnieć o innych, ważnych kandydatach do nagrody BAFTA. O miano najlepszej aktorki z Sandrą Bullock będą rywalizowały Amy Adams („American Hustle”), Cate Blanchett („Blue Jasmine”), Emma Thompson („Ratując pana Banksa”) oraz Judi Dench („Tajemnica Filomeny”). W kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy powalczą ze sobą Leonardo DiCaprio za rolę w filmie „Wilk z Wall Street”, Christian Bale („American Hustle”), Tom Hanks („Kapitan Phillips”), Bruce Dern („Nebraska”) i Chiwetel Ejifor („Zniewolony. 12 Years a Slave”).

Ciekawie wygląda sytuacja w przypadku nominacji za role drugoplanowe. Wśród największych nazwisk, które będą walczyły o to wyróżnienie znajdują się dwie laureatki Oscara – Jennifer Lawrence, która ma szansę na nagrodę BAFTA za role w filmie „American Hustle” oraz Julia Roberts za film „Sierpień w hrabstwie Osage”. Co ciekawe, nominacje otrzymała też amerykańska gwiazda telewizyjna Oprah Winfrey za rolę w filmie „Kamerdyner”. Wśród nominowanych w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy znaleźli się natomiast hollywoodzcy przystojniacy tacy, jak Bradley Cooper („American Hustle”), Matt Damon („Wielki Liberace”) oraz Michael Fassbender (Zniewolony. 12 Years a Slave”).

Wśród nieanglojęzycznych filmów nominowanych do nagrody BAFTA największe szanse na wygraną ma francuski melodramat „Życie Adeli”. Interesująco wygląda też kategoria filmów dokumentalnych, w której szansę na nagrodę mają m.in. dokument o Lance’u Armstrongu oraz film opowiadający historię portalu WikiLeaks.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz