Tańczący z wilkami

Tańćzący z wilkami plakatRecenzja filmu: Tańczący z wilkami (Dances with Wolves)

western
Reżyseria: Kevin Costner
Scenariusz: Michael Blake
Premiera: 31.12.1990 (Polska) 19.10.1990 (świat)
Produkcja: USA, Wielka Brytania

Film potwierdzający nie tylko aktorski, ale i reżyserski talent Kevina Costnera. Ciekawa, przygodowa, momentami wzruszająca historia niezwykłej przyjaźni warta obejrzenia przez każdego widza.

„Tańczący z wilkami” to historia porucznika Dunbara (Kevin Costner), który zamieszkuje na przygranicznych terenach Ameryki Północnej, by strzec jednego z tamtejszych fortów. Jedynym jego towarzyszem jest żyjący w okolicy wilk, który z uwagą śledzi jego działania, pełniąc rolę najlepszego, a przede wszystkim, jedynego przyjaciela.

Pewnego dnia w okolicy pojawiają się także Indianie z plemienia Siuksów. Zauważając ich pokojowe nastawienie, Dunbar chętnie bliżej ich poznaje. Szybko zaczyna fascynować się indiańską kulturą, co sprawia, że w końcu postanawia zamieszkać w ich wiosce. Uczy się języka, zagłębia się w tradycjach, wartościach, a wszystko to spisuje w swoim pamiętniku. Jego przywiązanie do Siuksów bezustannie wzrasta, a kiedy przychodzi czas wojny z innym plemieniem – Dunbar nie waha się bronić tych, którzy odmienili jego życie. Dzięki swoim zasługom, staje się nawet ich bohaterem.

„Tańczący z wilkami” nie miał zadatków na kinowy hit, brakuje tu nagłych zwrotów akcji, a w wielu momentach scenariusz jest bardzo przewidywalny. Mimo tego, krytycy i widzowie docenili jego niezwykły urok. 7 Oscarów jest tego najlepszym dowodem. Najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka… i wszystko w pełni zasłużone. Niesamowitym było nakręcenie tak długiego (181 min.) filmu, który nawet przez chwilę nie jest nudny. Wspaniały klimat, przepiękne krajobrazy sprawiają, że długość wcale nam nie przeszkadza. Oglądając „Tańczącego z wilkami” naprawdę można się rozmarzyć i zapomnieć o codzienności, uświadamiając sobie, że gdzieś na świecie można wieść życie zupełnie inne od naszego.

To wspaniały film dla wszystkich mężczyzn, którzy w dzieciństwie uwielbiali bawić się w Indian. Historia porucznika Dunbara mogłaby być wymarzonym scenariuszem w życiu wielu dorastających chłopców. Jednak, poza przygodami, nie brakuje tu rozterek, samotności, tęsknoty, trudnych wyborów, czyli wszystkich tych elementów dorosłości, o których nie myśli się za młodu, a które w pewnym momencie uderzają w nas z wyjątkowo dużą siłą. Fabuła filmu sprawia, że będzie on interesujący zarówno dla dorosłych, jak i młodszych widzów, u każdego wywołując emocje i skłaniając do refleksji.

„Tańczący z wilkami” nie potrzebuje żadnej reklamy. 7 Oscarów, w tym statuetka za najlepszy film do wystarczający powód, żeby obejrzeć dzieło Kevina Costnera.

 

 

 

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Tańczący z wilkami”.

 

GD Star Rating
loading...
Tańczący z wilkami, 4.3 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz