Krzyk

KrzykRecenzja filmu: Krzyk (Scream)

horror
Reżyseria: Wes Craven
Scenariusz: Kevin Williamson
Data premiery: 18.12.1996 (świat), 22.08.1997 (Polska)
Produkcja: USA

Jeden z najsłynniejszych horrorów bezsprzecznie zalicza się do klasyki światowego kina. Czy jednak naprawdę zasługuje na to miano? Trzyma w napięciu, zaskakuje, jest uwielbiany przez rzeszę fanów, a jego wartości techniczne wystarczy odsunąć na dalszy plan.

W miasteczku Woodsboro dochodzi do serii okrutnych morderstw. Są one popełniane na uczniach tutejszej szkoły. Każde zabójstwo poprzedzone jest tajemniczym telefonem. Jedyne, co wiadomo na temat psychopatycznego mordercy to fakt, że ma na sobie czarne ubranie i charakterystyczną maskę przedstawiającą nienaturalnie wykrzywioną twarz. Inspiracją dla stworzenia maski był obraz Edwarda Muncha pt. „Krzyk”. Stąd też tytuł filmu.

Głównym celem maniaka staje się nastoletnia Sidney Prescott. Dziewczyna niedawno straciła matkę, więc krwawe jatki urządzone w otoczeniu dodatkowo pogarszają jej stan psychiczny. Czy morderca w końcu dopadnie samą nastolatkę? I czy ktoś odkryje, dlaczego tak bardzo zależy mu na śmierci znajomych dziewczyny, a także jej samej?

„Krzyk” na wiele wad, ale przecież to nie one są najważniejsze. Liczy się fakt, że morderca w masce w błyskawicznym tempie stał się rozpoznawalny na całym globie. Na sklepowych półkach bez problemu znajdziemy gadżety związane z filmem. Nawet słynne już zasady horrorów wymieniane przez jednego z bohaterów rzeczywiście znajdują odzwierciedlenie w licznych filmach należących do tego gatunku. Krwawe sceny i strach wzbudzany głównie w młodych widzach to niepodważalne atuty obrazu. Craven stworzył film kultowy, o którego wadach po prostu się nie mówi. Jednak, dociekliwi znajdą ich całkiem sporo.

„Krzyk” to jeden z tych filmów, których wstyd nie obejrzeć. I możemy mówić o nim wiele rzeczy, ale trzeba przyznać, że do końca trzyma w napięciu, a przecież tego oczekujemy od dobrych horrorów.

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Krzyk”.

 

 

GD Star Rating
loading...
Krzyk, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz