Do 21 lipca potrwa Sopot Film Festival

festiwal filmowy w Sopocie

Między 13 a 21 lipca, czyli przez pełny tydzień w Sopocie odbywać się będzie Sopot Film Festival. W jego trakcie wyświetlonych ma zostać przeszło sto produkcji zaliczanych do odmiennych gatunków. Poza projekcjami filmów długometrażowych i krótkometrażowych, fabularnych i dokumentalnych, organizowane są również koncerty do filmów niemych oraz spotkania z reżyserami, producentami i pozostałymi osobami z branży filmowej. Pojawią się również retrospektywy poświęcone filmom wybranych reżyserów. Dodatkowo, planowane są przeglądy animacji i teledysków poświęconych sztuce.

Organizatorem Sopot Film Festiwal jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Osoby odpowiadające za przygotowanie całej imprezy przyznają, że każdego roku starają się tak dobierać jej program, aby mieć pewność, że wyświetlone zostaną filmy ambitne, nietuzinkowe, różniące się od tych, z którymi mamy styczność na co dzień. Między innymi, dlatego prezentowane są choćby obrazy nagradzane wcześniej podczas najważniejszych światowych festiwali, np. w Cannes, Wenecji czy w Berlinie.

Jak na każdym innym festiwalu, tak i w Sopocie wręczane będą także nagrody. Zaplanowano dwa konkursy. W pierwszym z nich udział wezmą debiutanci. Co ciekawe, dopuszczeni do rywalizacji zostaną nie tylko ci, którzy po raz pierwszy nakręcili film, ale też te osoby, dla których jest to już druga produkcja. Nagrodą główną będzie nagroda prezydenta Sopotu oraz Statuetka Parasolnika. Do konkursu zakwalifikowano 7 filmów nakręconych przez reżyserów różnego pochodzenia.

Drugim konkursem będzie ten, w którym w szranki staną twórcy filmów krótkometrażowych. Na 20 zakwalifikowanych tytułów największa liczba filmów będzie reprezentowała Polskę. Poza tym, w konkursie udział wezmą również produkcje hiszpańska, brytyjska, rosyjska, łotewska czy austriacka. W tej kategorii również wręczona zostanie Statuetka Parasolnika – jednego z symboli Sopotu.

Sopot Film Festiwal to impreza, w której z pewnością warto wziąć udział podczas wakacyjnego pobytu w Trójmieście. Organizatorzy zadbali o to, żeby seanse nie odbywały się tylko w zamkniętych salach, rzadko odwiedzanych przez turystów. Filmy wyświetlane będą również w Operze Leśnej i na sopockich plażach.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz