Porozmawiaj z nią

Porozmawiaj z niąRecenzja filmu: Porozmawiaj z nią (Hable con ella)

dramat
Reżyseria: Pedro Almodóvar
Scenariusz: Pedro Almodóvar
Premiera: 17.01.2003 (Polska) 15.03.2002 (świat)
Produkcja: Hiszpania

„Porozmawiaj z nią” („Hable con ella”) to filmowe dzieło Pedro Almodóvara z 2002 roku. Przedstawiona w nim historia opowiada o przyjaźni dwóch mężczyzn, którzy zapoznali się w wyjątkowych okolicznościach. W mojej opinii „Porozmawiaj z nią” stanowi najlepszy obraz tego reżysera.

Film zaczyna się od podniesienia kurtyny, za którą widzimy przedstawienie wybitnej Piny Bausch. Na widowni siedzą koło siebie dwaj nieznający się mężczyźni. Są nimi: młody pielęgniarz o imieniu Benigno (Javier Cámara) i czterdziestokilkuletni pisarz Marco (Dario Grandinetti). Na scenie widzimy dwie poruszające się niczym w letargu kobiety, które prowadzi rytm „The Fairy Queen” Henry Purcella. Mimo panujących w teatrze ciemności, Benigno spostrzega płynące po twarzy Marco łzy i brakuje mu odwagi, aby przyznać się także do swego wzruszenia.

Po jakimś czasie dwaj mężczyźni spotykają się ponownie, tym razem w szpitalu, w którym pracuje Benigno. W budynku leży dziewczyna Marco – Lydia (Rosario Flores), która jest zawodowym torreadorem. Niestety uległa ona wypadkowi na arenie, przez co znajduje się w śpiączce. Benigno jest natomiast opiekunem i cichym wielbicielem młodej uczennicy szkoły baletowej – Alicii (Leonor Watling), również pogrążonej w śpiączce. Obaj panowie poznają się w momencie, gdy Marco przechodzi obok pokoju Alicii i Benigno nie waha się go zaczepić. Tak rodzi się ich niezwykła, oparta na przeciwieństwach przyjaźń. W tym momencie losy tych czterech powiązanych ze sobą postaci rozbiegają się we wszystkich możliwych kierunkach: w teraźniejszość, przeszłość i przyszłość, będącą nieznanym przeznaczeniem.

Warto zwrócić uwagę na odwołanie Almodóvara do „The Incredible Shrinking Man” J. Arnolda z 1957 r. W „Porozmawiaj z nią” dokonano trawestacji tego dzieła na niemy film wg. Almodóvara i sparafrazowano jego tytuł, nadając mu nazwę: „Malejący kochanek”. Scena ta jest chyba najbardziej zapadającym w pamięć kadrem z całego filmu.

„Porozmawiaj z nią” to dzieło, w którym Almodóvar opowiada nie o kobietach, lecz o mężczyznach. Hiszpański reżyser pokazuje jak różnie zachowują się oni w podobnych sytuacjach i jak miłość pcha ich do przekraczania granic, które powinny być nienaruszalne. Historia ukazana w tym obrazie balansuje na granicy dobra i zła, przekonuje nie do lubienia postaci, lecz do akceptacji, zrozumienia ich. Postać Benigno pokazuje wielką wagę słowa i dialogu. Całość dzieła została „okraszona” świetną muzyką prosto z Hiszpanii w wykonaniu Alberto Iglesiasa.

„Porozmawiaj z nią” jest filmem o męskiej przyjaźni, namiętności, miłości, wybaczaniu, poświęceniu, samotności, gojeniu się ran i o podejmowanych próbach porozumienia się z drugim człowiekiem. Zakochałam się w nim już od pierwszych minut jego trwania i polecam go każdemu, kto lubi niekonwencjonalne historie i inteligentny humor.

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Porozmawiaj z nią”.

 

 

GD Star Rating
loading...
Porozmawiaj z nią, 4.3 out of 5 based on 6 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz