Ocean strachu – recenzja filmu

ocean strachuRecenzja filmu: Ocean strachu (Open Water)

thriller
Reżyseria: Chris Kentis
Scenariusz: Chris Kentis
Premiera: 26.10.2003 (świat), 15.10.2004 (Polska)
Produkcja: USA

Oparta na faktach historia o walce z bezkresną wodą i wszystkimi czyhającymi w niej niebezpieczeństwami. Film może nie zachwyca, jednak trzyma w napięciu i może wywołać prawdziwy lęk przed nadmiarem wody.

Daniel (Daniel Travis) i Susan (Blanchard Ryan) to młode małżeństwo, które uświadamia sobie, że wspólne życie nie jest taką sielanką, jakiej się spodziewali. Żeby poprawić swoje relacje, postanawiają wybrać się na beztroskie wakacje. Chcąc uatrakcyjnić sobie wolny czas, decydują się na kurs nurkowania. Podczas rejsu, w który wypływają, dochodzi jednak do fatalnego niedopatrzenia. Gdy para znajduje się pod wodą, odpływa łódź z wszystkimi uczestnikami kursu oraz instruktorem. Małżeństwo musi nie tylko przetrwać ogromny wysiłek fizyczny i zagrożenie w postaci rekinów, ale także znaleźć sposób na dotarcie do lądu.

Ocean strachu” spotyka się z niemałą krytyką. Kilkukrotnie słyszałam, że jest nudny i męczący. I właśnie dlatego sądzę, że jest całkiem niezły. Widz najprawdopodobniej nigdy nie doświadczy tego, co spotkało głównych bohaterów, jednak mając dość ciągłego widoku wody, może poczuć choć namiastkę tego, co czuli Daniel i Susan. Bo poza niebezpiecznymi rekinami, to właśnie zmęczenie fizyczne i psychiczne jest dla małżeństwa największym zagrożeniem.

Film z pewnością mógłby być jeszcze lepszy, jednak sama historia jest na tyle niesamowita, że wciągniemy się nawet, jeśli odnajdziemy jakieś niedociągnięcia. Poza tym, twórców należy pochwalić za świetne ujęcia oceanu, a przede wszystkim, za wyraźne skupienie się na istocie filmu – reakcjach ludzi wystawionych na szczególną próbę. Nie ma tu zbędnych scen, a widz ma szansę uświadomić sobie, jak krytyczna jest sytuacja bohaterów. Nieźle wypadli też aktorzy. Potwierdzeniem tego może być fakt, że Blanchard Ryan otrzymała za tę rolę statuetkę Saturna w kategorii Najlepsza aktorka 2006.

Jak zwykle bywa w przypadku filmów opartych na faktach, radzę bardziej skupić się na fabule i wczuwaniu się w role postaci, a nie na dopatrywaniu się niedociągnięć. Historia wciąga i naprawdę wywołuje silne emocje!

Ocean strachu - kadr 1

Ocean strachu - kadr 2

Ocean strachu - kadr 3

Obejrzyj zwiastun filmu „Ocean strachu”.

GD Star Rating
loading...
Ocean strachu - recenzja filmu, 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz