Nietykalni – recenzja filmu

Film Nietykalni - plakatRecenzja filmu: Nietykalni (Intouchables)

biograficzny, dramat, komedia
Reżyseria: Olivier Nakache, Eric Toledano
Scenariusz: Olivier Nakache, Eric Toledano
Premiera: 13.04.2012 (Polska) 23.09.2011 (świat)
Produkcja: Francja

Pełen humoru film, który ze względu na ciekawą, opartą na faktach fabułę nie będzie taki, jak wszystkie inne komedie. Historia o przyjaźni, przełamywaniu barier i wewnętrznej sile, pozwalającej człowiekowi iść naprzód, mimo wielu przeszkód na jego drodze.

Philippe (Francois Cluzet) to zamożny mężczyzna w kwiecie wieku. Chociaż mógłby sobie na to pozwolić, to jednak nie korzysta z życia w pełni, ponieważ jest przykuty do wózka inwalidzkiego. W codziennym funkcjonowaniu muszą mu pomagać osoby trzecie, dlatego poszukuje opiekuna, który zapewni ma najlepszą opiekę i pomoże w ciekawszy sposób spędzać czas wolny. Natomiast Driss (Omar Sy) to młody chłopak, który chociaż chciałby świetnie bawić się w życiu, to jednak narzeka na brak pieniędzy i problemy rodzinne.

Kiedy dowiaduje się o możliwości zatrudnienia na stanowisku opiekuna osoby niepełnosprawnej, podchodzi do tego z ogromnym dystansem. Także Philippe początkowo nie widzi Drissa w roli swojego pomocnika. A jednak, kiedy obaj dadzą sobie szansę na lepsze poznanie, okaże się, że mogą wspaniale spędzać czas, czerpiąc z tego same korzyści.

Philippe znów będzie cieszył się życiem, a Driss będzie miał okazję nie tylko zarobić, ale i pożyć przez moment w prawdziwym luksusie.

Nietykalni” to jeden z tych filmów, które pokazują, że ani odmienny status materialny, ani różnica wieku, ani też inny kolor skóry czy stopień sprawności fizycznej nie mają znaczenia w kontaktach z drugim człowiekiem. Porozumieć się można z każdym, o ile jest się otwartym i gotowym na przeżywanie przygód – wystarczy być zdolnym do nawiązywania przyjaźni.

Co więcej, wielokrotnie ci, którzy różnią się od nas najbardziej, mogą odmienić nasze życie w najbardziej pozytywny sposób, jeśli tylko zdołamy im zaufać i obdarzyć ich sympatią.

Historia – choć wydaje się być całkiem nieskomplikowanym, fikcyjnym scenariuszem, to w rzeczywistości oparta jest na autentycznych wydarzeniach. Być może jest to jeden z tych czynników, które dodają jej uroku. Do tego należy koniecznie podkreślić świetnie odegrane sceny komediowe, w których uśmiał się chyba każdy widz. Dobre poczucie humoru, wzruszająca fabuła i całkiem niezłe kreacje aktorskie sprawiły, że obraz został bardzo dobrze odebrany zarówno przez widzów, jak i krytyków. Doczekał się m.in. nagród dla najlepszego filmy europejskiego czy dla najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Omara Sy’a.

Życiowa, zabawna, wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni mężczyzn pochodzących z zupełnie odrębnych światów to film zdecydowanie godny polecenia. I tym, którzy gustują w komediach, i tym, którzy wolą dramaty czy jakiekolwiek inne gatunki filmowe.

 

Nietykalni - kadr 1

 

 

Nietykalni - kadr 2

 

Nietykalni - kadr 3

 

 

Nietykalni - kadr 4

 

 

Nietykalni - kadr 5

GD Star Rating
loading...
Nietykalni - recenzja filmu, 4.8 out of 5 based on 10 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz