W drodze – recenzja filmu

W drodze - Walter SallesRecenzja filmu: W drodze (On the Road)

dramat, przygodowy
Reżyseria: Walter Salles
Scenariusz: Jose Rivera
Premiera: 23.05.2012 (świat), 14.09.2012 (Polska)
Produkcja: USA, Wielka Brytania, Brazylia, Francja

Najnowszy film Waltera Sallesa był długo wyczekiwanym obrazem, ponieważ tylko ten reżyser miał odwagę zmierzyć się z kultowym dziełem współczesnej literatury amerykańskiej. Przed nim nie zdecydował się nawet na to Francis Ford Copolla, który jako pierwszy nabył prawa do ekranizacji dzieła. W drodze” Jacka Kerouaca (obok „Skowytu” Allena Ginsberga i „Nagiego lunchu” Williama Burroughsa) to przecież jeden ze sztandarowych utworów nurtu beat generation i definiujących całe pokolenie przełomu lat 40. i 50. w Stanach Zjednoczonych. Reżyser stanął więc oko w oko z legendą. Nie zawiódł, ale też nie porwał, a jego zachowawczość odebrała opowieści pierwiastek magiczny.

Bo „W drodze” czyta się z wypiekami na twarzy, jak w transie, z każdą kartką coraz bardziej czując zapach benzyny i rozgrzanego asfaltu. Kino Sallesa takich wrażeń nie dostarcza. Reżyser nie daje widzowi odczuć tych tysięcy przemierzanych mil. Konstruuje tę drogę, jakby Nowy Jork i San Francisco leżały w sąsiadujących ze sobą stanach, a do Meksyku można się było wybrać na szybką wycieczkę. Tymczasem bohaterowie poruszali się z jednego krańca Stanów Zjednoczonych na drugi, ze Wschodu na Zachód i z powrotem, a potem na Południe, pokonując przy tym ponad dziesiątki tysięcy kilometrów. Choć dystans robi wrażenie, a pokonanie go zajmuje kilka lat, podróż z Keraouaciem nie nuży, jest spontaniczna i eneregetyczna, wyzwalająca nowe emocje, hipnotyzująca. Wyjazd z Sallesem jest, niestety, dużo spokojniejszy, zbyt mało szaleńczy, jakby ci sami bohaterowie postarzeli się o parę ładnych lat i zwolnili tempo – wciąż jednak zachowali swoje ideały.

Ekranizacja ma jeszcze jedną wadę. Choć trwa ponad 2 godziny, pokazuje przyjaźń głównych bohaterów bardzo powierzchownie, porusza się jedynie po omacku, bez zagłębiania się w stopień skomplikowania ich relacji. Scenariusz filmu, choć praca nad nim trwała długie lata, nie dorównuje niestety prozie bitnika. Trzeba jednak przyznać, że sprawnie buduje atmosferę wolności, nonkonformizu i zupełnego wyzwolenia w narkotycznych oparach, idealizmu, którym żyli bohaterowie. Opisuje otwartą przestrzeń, dotyka wątpliwości i rozterek młodego, niesubordynowanego pokolenia, którego reprezentanci „chcą żyć na raz, nigdy nie ziewają, płoną, jak świeca w nocy”.

Kadr z filmu W drodze

Kadr z filmu W drodze

Kadr z filmu W drodze

Obejrzyj zwiastun filmu „W drodze”.

GD Star Rating
loading...
W drodze - recenzja filmu, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz