Martin Scorsese promuje polskie kino!

Martin Scorsese

flickr, sbclick

Jeden z największych twórców współczesnego kina, reżyser filmów takich, jak „Taksówkarz”, „Chłopcy z ferajny” czy „Wyspa tajemnic” Martin Scorsese będzie promował polskie kino za Oceanem. Osobiście dokonał wyboru obrazów nakręconych przez polskich reżyserów, które obejrzą widzowie ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. To wielka szansa dla rodzimych twórców, którzy będą mogli dotrzeć nie tylko do europejskiej, ale i amerykańskiej widowni.

Projekt promocji polskiego kina w Ameryce Północnej nosi tytuł „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”. Akcja ma się rozpoczął już w lutym przyszłego roku. Inauguracją ma być uroczysty seans, który odbędzie się w nowojorskim Film Society of Lincoln Center. Łącznie, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Kanadzie wyświetlonych zostać ma 21 polskich obrazów. Wśród z nich znajdą się najsłynniejsze polskie filmy, jak też te nieco mniej znane, o których nie słyszało nawet wielu Polaków. Do grona tych najważniejszych z pewnością należeć będą filmy reżyserowane przez Andrzeja Wajdę. Wyświetlonych zostanie ich łącznie 5. Będą to: „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Człowiek z żelaza”, „Ziemia obiecana” i „Wesele”.

Poza tym, za Oceanem prezentowane będą dzieła innych, wybitnych polskich twórców. Nie zabraknie dzieł Kieślowskiego czy Zanussiego, w tym m.in. „Krótki film o zabijaniu” tego pierwszego i „Constans” drugiego reżysera. Wyświetlone mają również zostać filmy Kawalerowicza, w tym „Faraon” oraz „Matka Joanna od aniołów”. Nie zabraknie także obrazów Tadeusza Konwickiego („Salto”, „Ostatni dzień lata”). Pojawią się też: „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Eroica” Andrzeja Munka oraz „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna. Wyświetlone zostaną także dwa obrazy nakręcone przez Wojciecha J. Hasa.

O tym, że Scorsese docenia polskie kino wiadomo nie od dziś. Dał temu wyraz już dwa lata temu, przy okazji odbierania tytułu doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wspominał wtedy, że podczas jednego z egzaminów na studiach miał zadanie, przy którego wykonaniu opierał się na filmie Andrzeja Wajdy pt. „Popiół i diament”. Poza tym, podkreślał, że Polska ma wielu innych, świetnych reżyserów. Przytaczał m.in. nazwiska Polańskiego, Kieślowskiego, Skolimowskiego czy Hasa.

GD Star Rating
loading...
Martin Scorsese promuje polskie kino!, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz