Człowiek z żelaza

Człowiek z żelaza

Recenzja filmu: Człowiek z żelaza

obyczajowy, dramat
Reżyseria: Andrzej Wajda
Produkcja: Polska
Premiera: 27.07.1981 (Polska) 02.05.1981 (Świat)

Andrzej Wajda to reżyser, który swoimi filmami przedstawia nam Polakom oraz widzom na całym świecie historię naszego kraju. Prawie każdy jego film inspirowany jest wydarzeniem historycznym i opowiada o jego przebiegu lub te ważne wydarzenia są tłem fabuły filmu. Dorosły człowiek uważający się za patriotę powinien zobaczyć takie filmy jak „Pokolenie”, „Kanał”, „Katyń”, „Ziemia obiecana”, „Lotna”, „Człowiek z żelaza”, „Korczak”.

Człowiek z żelaza” to właśnie przykład filmu, który jest zapisem jednego z najważniejszych wydarzeń współczesnej historii Polski, czyli podpisania Porozumień sierpniowych. Film kręcony był w bardzo trudnych warunkach, ponieważ pierwsze zdjęcia rozpoczęto w 1980 roku, a zakończono przed wprowadzaniem stanu wojennego. Cenzura i służby państwowe ciągle patrzyły ekipie na ręce, nie wszystko, co wymyślił sobie Wajda znalazło się w ostatecznej wersji filmu.

Ten obraz to kontynuacja losów bohaterów „Człowieka z marmuru”, filmu, który opowiadał o rodzeniu się socjalistycznej Polski budowanej rękami wykorzystywanych przez władzę robotników.

Agnieszka (Krystyna Janda), która jest już żoną Maćka (Jerzy Radziwiłowicz) razem z nim działa w opozycji. Na polecenie władz do Gdańska, w którym mieszkają, zostaje wysłany dziennikarz Winkel grany przez Mariana Opanię. Ma on zrobić materiał, który skompromituje Maćka działacza Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Dziennikarzem sterują służby, które umożliwiają mu nawet przeprowadzenie wywiadu z Agnieszką, gdy akurat przebywa w areszcie, za popieranie strajku w Stoczni Gdańskiej. Pod wpływem tego, co opowiada mu Agnieszka i po rozmowie ze spotkanym na wybrzeżu znajomym Dzidkiem (Bogusław Linda) Winkel zaczyna przeżywać wielką metamorfozę i opowiada się za opozycją. Zwieńczeniem filmu są autentyczne zdjęcia z podpisywania przez Lecha Wałęsę i ówczesnych przedstawicieli władzy 21 postulatów wystosowanych przez robotników w sali BHP Stoczni Gdańskiej. Epizody w tym filmie zagrali Wałęsa i Walentynowicz.

Te dwa filmy to zapis ponad czterdziestu lat polskiej historii, a obejrzenie ich to świetna lekcja. „Człowiek z żelaza”, zaraz po „Ziemi obiecanej”, to najbardziej doceniony na świecie film Andrzeja Wajdy, także nominowany do Oscara. W 1981 roku na festiwalu w Cannes zdobył Złotą Palmę (jako najlepszy film zagraniczny).

GD Star Rating
loading...
Człowiek z żelaza, 4.9 out of 5 based on 7 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz