Dziewczyna z perłą

Dziewczyna z perłą

Recenzja filmu: Dziewczyna z perłą (Girl With the Pearl Earring)

dramat, film obyczajowy
Reżyseria: Peter Webber
Data premiery: 21.05.2004 (Polska) 31.08.2003 (Świat)
Produkcja: Luksemburg, Wielka Brytania

 

„Dziewczyna z perłą” – film Petera Webbera z 2003 roku, będący adaptacją powieści Tracy Chevalier o tym samym tytule. Treścią obu dzieł były okoliczności powstania obrazu holenderskiego malarza – Jana Vermeera. Fabuła opierała się jedynie na wyobraźni autorki, choć zawiera w sobie wiele znamion prawdopodobieństwa.

Film przenosi nas do siedemnastowiecznej Holandii. W jego pierwszych sekwencjach widzimy jak siedemnastoletnia Griet (Scarlett Johansson) wyprowadza się z rodzinnego domu i zostaje służącą u malarza Johanessa Vermeera (Colin Firth). Dziewczyna jest świadkiem napiętej atmosfery panującej w tym domu. Żona malarza (Essie Davis) nie rozumie jego artystycznej duszy. Ma żal o zbyt powolne powstawanie jego obrazów, przez co rodzina wpada w kolejne długi. Nadzieję na otrzymanie potrzebnych im pieniędzy daje nowe zamówienie na obraz. Vermeer nie spieszy się z dokończeniem swego dzieła, skupiając się na każdym detalu. W tym czasie odnajduje w młodej służącej bratnią duszę i dopuszcza ją do swego fascynującego świata kolorów. Griet staje się jego muzą i modelką jego kolejnego obrazu. Dziewczynę i malarza różni bardzo wiele: wyznanie, pozycja społeczna, wykształcenie. Jednak podobna wrażliwość na piękno i wzajemne przyciąganie okazują się silniejsze. Po mieście zaczynają krążyć plotki o ich rzekomym romansie. Żona coraz bardziej sprzeciwia się tej znajomości i widz wie, że nie przyniesie to niczego dobrego…

Zarówno film, jak i książka wspaniale wykorzystują grę światła, wyczucie barw oraz symboliczność przesłań Vermeera. Malują „Dziewczynę z perłą” za pomocą oka kamery i słowa.

Film zachwyca swoją subtelnością i brakiem dosłowności. Ważniejsze są w nim gesty, spojrzenia, wymowna cisza. Fascynacja sztuką zamienia się w erotyczną fascynację pana i służącej, która jednak nigdy nie zamieni się w nic konkretnego. Owocem tej wspólnej potrzeby bliskości stanie się obraz. Warto sięgnąć po ten film, aby oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść w urzekający świat barw.

 

Obejrzyj trailer filmu „Dziewczyna z perłą”.

GD Star Rating
loading...
Dziewczyna z perłą, 4.0 out of 5 based on 21 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz