Księżna (The Duchess)

Księżna
Księżna (2008)

kostiumowy, dramat, film historyczny
Produkcja: USA, Wielka Brytania, Włochy
Data Premiery: 2009-01-09 (Polska), 2008-09-03 (Świat)
Dystrybutor: Best Film

Główny błąd, wielu dzisiejszych superprodukcji to nadmierny rozmach inscenizacyjny, który przesłania treść filmu. Producenci wydający miliony dolarów, wydają się wychodzić z założenia: widz zadziwiony to widz zadowolony. Twórcy „Księżnej” wybrali inne rozwiązanie; zamiast zachwycać przepychem, woleli wzruszyć odbiorcę dobrze opowiedzianą historią.

Filmowa fabuła oparta na bestsellerowej powieści Amandy Foreman „Georgiana, Duchess of Devonshire” skupiona jest wokół wątku nieszczęśliwego małżeństwa, które zostało oparte nie na gorącym uczuciu miłości, lecz zimnej kalkulacji, w myśl której Georgiana (Keira Knightley) za uzyskanie wysokiego statusu społecznego zobowiązana jest urodzić męskiego potomka. Pech sprawia, że rodzą się same dziewczynki. Księżna pomimo sumiennie wykonywanych obowiązków żony, traktowana jest przedmiotowo niczym inkubator do rodzenia. Dystans między małżonkami pogłębiają dodatkowo: małomówność księcia, jego oziębłość i liczne zdrady. Czara goryczy przelewa się, gdy przyjaciółka Georgiany – lady Elizabeth Foster – zostaje kochanką jej męża. W sytuacji takiej nie dziwi fakt, kiedy tytułowa bohaterka nawiązuje romans z Charlsem Greyem, u boku którego odnajduje szczęście. Sielanka nie trwa jednak długo. Georgiana staje przed dylematem: albo porzuci kochanka albo już nigdy nie zobaczy dzieci.

Księżna” w reżyserii Saula Dibba to przede wszystkim opowieść o dramacie kobiety zniewolonej, zmuszonej do całkowitego poddaństwa wobec męża. Georgiana mimo intelektualnej i emocjonalnej wyższości nad księciem, ze względu na swoją płeć, traktowana jest jako osoba drugiej kategorii. Ekranowa historia, chociaż nie ma w sobie nic z nowości, zapewne wzruszy niejednego widza. Główna w tym zasługa sprawnie napisanego scenariusza, który odznacza się klarownością, jak i umiejętnym dozowaniem emocji w poszczególnych scenach. Słowa uznania należą się także Keirnie Knightley i Ralphowi Fiennes (parze głównych bohaterów), którzy stworzyli kreacje wiarygodne i prawdziwe. Jako że „Księżna” to superprodukcja, nie można pominąć strony wizualnej, która dopieszczona jest w każdym elemencie. Zachwyca w niej wszystko, poczynając od niesamowitych fryzur kobiecych, poprzez maestrie sukni, a na ogromnych pałacach i zapierających dech w piersiach pejzażach kończąc. Perfekcja inscenizacji nie przysłania jednak opowiedzianej fabuły, a stanowi jej efektowne dopełnienie.

Chociaż fabuła filmu rozgrywa się w XVIII-wiecznej Anglii, nie ma wątpliwości, że równie dobrze mogłaby być przeniesiona do współczesności. Temat nieszczęśliwej miłości i dominacji nad drugą osobą aktualny jest również dziś. Dramatyczna historia i pięknie skomponowane tło tworzą film godny polecenia.

GD Star Rating
loading...
Księżna (The Duchess), 3.2 out of 5 based on 14 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

3 komentarze

 1. jola /

  film jest rewelacyjny, wlasnie skonczylam go ogladac. byl to moj mikolajkowy prezent od Mamy. ale dopiero teraz znalazlam wolna chwile, aby go obejzec. film rewelacja, wlspaniale kostiumy, wspanialy klimat… chyba po raz pierwszy od tak dawna bylam zadowolona z prezentu, Mama podobno w ogule nie miala pomyslu na prezent, a film kupila tak przypadkowo, bo przez sms’a

  GD Star Rating
  loading...
 2. fakt, film jest smutny, ale moje ogólne wrazenie po jego obejzeniu bylo bardzo pozytywne… mimo, ze Keira nie jest jak dla mnie za bardzo dobra akrka. jednak w tym ffilmie odbrze zagrala… wydaje mi sie ze za jakis czas skusze sie na ponowne obejrzenie tego filmu. to taki maly prezent od bracisza na swieta:) przyznal sie ze kupil go sms’em, chyba w onestep

  GD Star Rating
  loading...
 3. edyta /

  tak film jest swietny i oplaca sie miec dvd w domu

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz