Kontrowersyjna kreskówka „Burka Avenger”

Burka Avenger

„Burka Avenger” to jedna z najciekawszych, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych kreskówek w historii. O ile świat patrzy na nią ze szczególnym zainteresowaniem, to jednak muzułmanie mają z nią pewien problem. Choć teoretycznie opowiada ona tylko historię superbohaterki, to jednak kreskówka przepełniona jest treściami związanymi z przekonaniami religijnymi i poglądami politycznymi. Burka Avenger – albo po prostu Jiya – nie walczy bowiem o przetrwanie ludzkości, nie chroni świata przed złymi mocami. Główna bohaterka walczy o dostęp do edukacji, który dla kobiet w wielu muzułmańskich krajach wciąż jest bardzo utrudniony. Uzbrojona jest jedynie w długopisy i książki, które mają jej pozwolić na zdobywanie wiedzy.

Zamysł stworzenia superbohaterki walczącej o prawo kobiet do edukacji powstał w głowie pakistańskiego gwiazdora muzyki popowej, Aarona Haroona Rashida. Po tym, jak 3 lata temu przeczytał serię artykułów dotyczących szkół zamykanych przez ekstremistów, zaczął zastanawiać się nad stworzeniem superbohaterki, której głównym celem byłoby dawanie ludziom dostępu do edukacji. Tak powstała koncepcja kreskówki pt. „Burka Avenger”.

Opowiada ona o małej dziewczynce, która została porzucona przez biologicznych rodziców. Przygarnął ją i wychował mędrzec, od którego przejęła zamiłowanie do czytania i nauki. To również on nauczył ją tego, jak ma walczyć w obronie słabszych, używając siły własnych rąk i nóg. Gdy Jiya dorasta, zostaje nauczycielką, która po całym dniu pracy, nocą przywdziewa burkę i zaczyna walczyć z tymi, którzy utrudniają dziewczynkom dostęp do edukacji.

Na razie powstało 13 odcinków kreskówki „Burka Avenger”. Ze względu na spore zainteresowanie jego emisją, być może będzie puszczany też w innych krajach niż Pakistan. Istnieje też opcja, że powstaną kolejne odcinki. Chociaż pomysł jest chwalony przez większość świata, to jednak kwestia burki, którą nocami zakłada główna bohaterka budzi kontrowersje.

Niektórzy twierdzą, że nie należy traktować tej części garderoby jako symbolu opresji, ponieważ sama burka nie ma nic wspólnego z zabranianiem dziewczynkom chodzenia do szkoły. Autor broni się jednak twierdząc, że burka ma tu być traktowana jako sposób kamuflażu, z którego przecież korzysta praktycznie każdy superbohater, o jakim do tej pory kręcono filmy.

Zwiastun „Burka Avenger”:

[youtube]http://youtu.be/8pdbshf4iPE[/youtube]

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz