Kraina Przygód

Adventureland

Kraina przygód (Adventureland)

komedia, dramat
Reżyser: Greg Mottola
Produkcja: USA
Data premiery: 19 stycznia 2009
Dystrybutor: Miramax Films

Jeżeli szukasz krzepiącego filmu o rozterkach młodości, z ręką na sercu mogę Ci polecić „Adventureland„. Greg Mottola stworzył historię, która swoją konstrukcją i klimatem przypomina dziesiątki innych podobnych narracji. Jako miłośnik amerykańskiej prowincji, opowieści o wkraczaniu w dorosłość i wakacyjnych romansach byłem z tego filmu bardzo zadowolony.

Mój entuzjazm nie oznacza, iż uważam „Adventureland” za coś wybitnego. Jest to rzecz dobra, w swoim gatunku być może nawet jeden z lepszych tytułów. Zdecydowanie wart oglądnięcia, jeżeli akurat poszukujesz takich klimatów.

Mamy końcówkę lat 80. XX wieku. James Brennan (Jesse Eisenberg) kończy cellege i marzy o zbliżającym się wyjeździe na studia do Nowego Jorku. Zanim jednak zostanie żakiem w kuszącej możliwościami metropolii, ma wybrać się na podróż po Europie. Jednak niespodziewanie jego rodzice wpadają w finansowe tarapaty i wszystkie plany ulegają zmianie.

Aby łatać dziury w budżecie, James podejmuje się pracy w wesołym miasteczku. To tytułowy Adventureland, miejsce, które łatwo podstawić jako metaforę świata: przestrzeń chaotyczna, pełna anonimowych ludzi, hałasu i krzykliwych kolorów, gdzie niemal każda atrakcja kusząca supernagrodami okazuje się słabo zaplanowanym szwindlem.

W tej scenerii James trafia na swoją miłość, Emily Lewin (Kristen Steward). Początkowo wydaje się, iż wszystko będzie proste i radosne – młodzi zakochują się w sobie z wzajemnością. Jednak szybko okazuje się, iż Emily ma swoją gorszą stronę, mroczne sekrety i nierozwiązane historie z przeszłości. To, co wydawało się okresem schyłku i porażki, zamienia się w najciekawsze wakacje w życiu Jamesa.

GD Star Rating
loading...
Kraina Przygód, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz