Dokąd teraz?

Recenzja filmu Dokąd teraz?Recenzja filmu: Dokąd teraz? (Et maintenant, on va où?)

dramat, komedia
Reżyseria: Nadine Labaki
Scenariusz: Nadine Labaki, Jihad Hojeily
Premiera: 30.03.2012 (Polska), 05.2011 (świat)
Produkcja: Francja, Włochy, Liban, Egipt

Widzowie, którzy znają przebój „Karmel” na pewno nie będą zawiedzeni nową produkcją tych samych twórców. „Dokąd teraz?” jest zabawną opowieścią o tym, że kobiety znajdą rozwiązanie na każdy problem świata rządzonego przez testosteron.

Tłem są realia współczesnego Libanu i jego problemów religijnych. Bohaterki „Dokąd teraz?” to kobiety mieszkające w dwóch wioskach o różnych orientacjach religijnych – w jednej mieszkają muzułmanie, w drugiej chrześcijanie.

Oba plemiona toczą zażartą walkę i trup ściele się gęsto… Z wiosek ubywa mężczyzn, którzy wybijają się w imię źle rozumianego Boga. Kobiety mają dość ciągłej żałoby i chcą wreszcie zacząć wieść spokojne życie. Panie wykorzystują co tylko mogą: haszysz, ukraińskie prostytutki i inne środki, żeby tylko powstrzymać mężczyzn przed dalszymi wojnami.

Pod tą na pozór zabawną historią kryje się jednak głębsze przesłanie. Film mówi o tym, jak różne są kobiety i mężczyźni i jak często trudno jest o jakieś normalne porozumienie. Pierwiastek męski jest tu przedstawiony jako ten, w którym drzemie niepojęta agresja i chęć niszczenia innych, natomiast kobiety starają się scalić wspólnotę, zadbać o spokój i dobro ogółu. Czy reżyserce, Nadine Labaki udało się podołać temu, jakby nie patrzeć, trudnemu tematowi? Sama sobie postawiła wysoką poprzeczkę kręcąc „Karmel”.

Zaletą filmu jest ciekawe podejście i pokazanie bezsensu męskich wojen, a także pewien egzotyczny charakter produkcji. Pojawiają się opinie, że film jest przeciętny jak na tych twórców, ale jednak wciąż pozostaje czymś, czego nie można uznać za stratę czasu.

Warto jednak zaznaczyć, że jest to jednak rozrywka adresowana głównie do kobiet. Panowie raczej wynudzą się w kinie, a wydane pieniądze uznają za stracone. Damska część widowni wręcz przeciwnie.

dokąd teraz recenzja 1

 

dokąd teraz recenzja 2

 

dokąd teraz recenzja 3

 

dokąd teraz recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Dokąd teraz?”.

GD Star Rating
loading...
Dokąd teraz?, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz