Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze – recenzja filmu

szczęśliwi ludzie rok w tajdze - recenzjaRecenzja filmu: Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze

dokumentalny
Reżyseria: Dmitrij Wasiukow
Scenariusz: Rudolph Herzog, Werner Herzog
Premiera: 13.04.2012 (Polska), 06.03.2011 (świat)
Produkcja: Niemcy

„Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” zdecydowanie jest filmem, który można polecić osobom kochającym miejsca, w których życie biegnie całkowicie w zgodzie z rytmem natury. Jest to subtelny film pokazujący wyprawę Rudolpha Herzoga na Syberię.

I co już na pierwszy rzut oka widać w tej produkcji, to ciekawa opowieść snuta dzień po dniu oraz pokazująca tę część świata w specyficzny sposób…

Obiektywny obraz Syberii uświadamia widzowi, że jest to miejsce z jednej strony bardzo surowe i nieprzyjazne, ale z drugiej strony na swój sposób gościnne dla tych osób, które wiedzą, jak wykorzystać to, co w syberyjskim krajobrazie najlepsze. Niestety jednak widz po części patrząc na ten dokument nie może pozbyć się wrażenia, że jest nieco oszukiwany, a to co jest pokazywane, nie zawsze stanowi relację na gorąco, pokazującą bohaterów w niespodziewanych sytuacjach.

O ile więc sama Syberia zapiera w tym filmie dech, o tyleż bohaterowie i twórcy są już nie do końca prawdziwi. Ostatecznie film posiada swój scenariusz, który w jakimś stopniu powinien zostać zrealizowany. Mimo to na „Rok w tajdze” patrzy się z niekłamaną przyjemnością, tym bardziej dla widza siedzącego wygodnie na swojej kanapie w domu i obserwującego zmagania traperów.

Produkcja nie tylko pokazuje samą Syberię, ale też to, jak radzić muszą sobie traperzy. Nie jest to pierwszy film dokumentalny Herzoga, ale jak na razie jedyny zrealizowany w technice 3D. Dzięki temu efekty chwilami są naprawdę powalające, wnoszące do filmów dokumentalnych jakie znamy, coś nowego, niezwykłego.

Na pewno jest to pod wieloma względami ciekawe widowisko. Jest to film dający do myślenia i trochę obalający powszechną „niby-tęsknotę” za wolnością i tym co naturalne. Pokazuje jak naprawdę wygląda życie w tajdze i z całą stanowczością po obejrzeniu tej produkcji doceniamy to, co dają nam zdobycze techniki.

szczęśliwi ludzie rok w tajdze - recenzja 1

 

szczęśliwi ludzie rok w tajdze - recenzja 2

 

szczęśliwi ludzie rok w tajdze - recenzja 3

 

szczęśliwi ludzie rok w tajdze - recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz