Atomowa kreskówka IBM – najmniejszy film na świecie

chłopiec i jego atom

Czy można stworzyć film przy użyciu atomów? Okazuje się, że tak. Udowodnili to naukowcy pracujący w informatycznej firmie IBM. Dzięki zastosowanej metodzie, udało im się nakręcić najmniejszy film w historii. W ten sposób, udowodnili, że istnieje możliwość przechowywania pewnej ilości danych w minimalnej przestrzeni. Przestrzeń ta była tak mała, że aby człowiek miał szansę normalnego obejrzenia obrazu, trzeba było powiększyć film aż o sto milionów razy!

Prace nad najmniejszym filmem świata były prowadzone przez czterech naukowców. Wszystkie czynności wykonywali oni jedynie, dzięki specjalnemu, bardzo dokładnemu skaningowemu mikroskopowi tunelowemu. To właśnie jego końcówka musiała służyć naukowcom za ręce – w ten sposób przemieszczali atomy, powoli układając je w jedną całość. Według ekspertów, jedna klatka filmu jest tak mała, że na przeciętnym, ludzkim włosie, można byłoby zmieścić nawet tysiąc takich klatek.

Prace nad stworzeniem najmniejszego filmu trwały łącznie dwa tygodnie. W trakcie tworzenia, wykorzystano kilkadziesiąt pojedynczych atomów węgla. Udało się stworzyć 242 ujęcia. W efekcie, powstało krótkie nagranie przedstawiające chłopca skaczącego na trampolinie i bawiącego się piłką, która później zostaje wyrzucona w niebo, między chmury. Na zakończenie tego 20-sekundowego filmiku, na niebie pojawia się napis THINK (MYŚL).

Film został zatytułowany „Chłopiec i jego atom”. Jest on powszechnie dostępny w sieci. Znajdziemy go wpisując w wyszukiwarce zarówno polski tytuł, jak i ten angielski („A Boy and His Atom”). Ze względu na szczególne rozmiary, został on już oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najmniejszy film na świecie. Jego twórcy podkreślają jednak, że jego stworzenie miało głównie wydźwięk zabawy. Przyznają, że jeśli chodzi o wartość naukową, to nie jest to wcale wielkim osiągnięciem.

Póki co, autorzy filmu „Chłopiec i jego atom” mówią, że jego stworzenie miało pokazać możliwości zastosowania atomów oraz potencjał, jaki wykazują pracownicy firmy IBM. Oprócz tego, naukowcy chcieli zachęcić dzieci i młodzież do interesowania się naukami ścisłymi. Niemniej jednak, naukowcy z całego świata zwracają uwagę na działania specjalistów z IBM, ponieważ liczą na to, że dalsze prace z zastosowaniem atomów pozwolą opracować nowoczesne metody przechowywania różnych ilości danych.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz