Sundance Film Festival – znamy laureatów

Sundance Film Festival

źródło: sundance.org

Zakończony właśnie Sundance Film Festival przyniósł nam kilka niespodzianek. Niemniej jednak, jak zawsze zapewnił też niezwykłe emocje związane z wyświetlanymi filmami. W tym roku na festiwalu pojawiły się polskie akcenty. Nagrodę publiczności w kategorii Najlepszy światowy film dramatyczny przyznano obrazowi „Difret”. Reżyserem filmu był Zeresenay Berhane Mehari, wyprodukowała go Angelina Jolie, a przy jego produkcji pracowały również dwie Polki. Zdjęcia do niego stworzyła Monika Lenczewska, natomiast za montaż odpowiadała Agnieszka Glińska. Monika Lenczewska odniosła jeszcze jeden sukces. W kategorii The Best of NEXT nagrodzona została inna produkcja, do której robiła zdjęcia – film Malika Vitthala pt. „Imperial Dreams”.

Najważniejszym filmem całej imprezy był jednak dramat „Whiplash”, który otrzymał Grand Prix festiwalu oraz nagrodę publiczności. Film nakręcony przez Damiena Chazelle’a opowiada o 19-letnim bębniarzu o imieniu Andrew, który za wszelką cenę chce stać się muzykiem idealnym. W tym celu, gotowy jest nawet do korzystania z pomocy nauczyciela muzyki Fletchera, który stosuje bardzo kontrowersyjne metody nauki, opierające się na poniżaniu i istnym sadyzmie.

Co ciekawe, „Whiplash” powstał w dość specyficzny sposób. Pierwotnie był on filmem krótkometrażowym, ponieważ twórców nie było stać na nakręcenie go w pełnej wersji. Dopiero, kiedy w ubiegłym roku zdołał wygrać podczas Sundance Film Festival w kategorii filmów krótkometrażowych, udało się uzbierać środki na stworzenie go we właściwej, pełnometrażowej formie.

Najlepszym filmem dokumentalnym tegorocznego Sundance było „Rich Hill” – opowieść o miasteczku będącym symbolem dzisiejszej prowincji w USA. Jego twórcami byli Tracy Droz Tragos oraz Andrew Droza Palermo. W kategorii Najlepszy film zagraniczny zwyciężył obraz „Kill a Man” nakręcony przez chilijskiego reżysera Alejandro Fernandeza Almendrasa.

Najlepszym dokumentem zagranicznym był natomiast „Return to Home” w reżyserii Talala Derkiego opowiadający o podróży dwóch młodych Syryjczyków – pacyfisty oraz piłkarza namiętnie śpiewającego tzw. protest songi na temat wolnej Syrii.

Sundance Film Festiwal organizowany jest w Park Cirt w mieście Salt Lake City. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1978 r. Od samego początku prezentowano na nim filmy zaliczane do tzw. kina niezależnego. To właśnie podczas jego kolejnych odsłon dostrzeżono takie gwiazdy dzisiejszego kina, jak Quentin Tarantino, Robert Rodriguez czy bracia Coen. Festiwal przez długi czas wspierany i promowany był przez Roberta Redforda.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz