Ambasador – recenzja filmu

ambasador - recenzja filmuRecenzja filmu: Ambasador (The Ambassador)

dokumentalny
Reżyseria: Mads Brügger
Scenariusz: Mads Brügger, Maja Jul Larsen
Premiera: 18.05.2012 (Polska) 16.11.2011 (świat)
Produkcja: Dania

Mads Brüger odkrywa prawdziwe oblicze Afryki. To jedna z najbardziej skorumpowanych części świata, w której pieniądze są w stanie załatwić wszystko

Brüger sam się tam wybrał, żeby pokazać widzom tamtejsze realia. Satyryk wcielił się w rolę liberyjskiego ambasadora, wcześniej kupując na czarnym rynku paszport dyplomatyczny. O tym, które sceny miały miejsce naprawdę, a które została zaaranżowane wyłącznie na potrzeby filmu trudno dyskutować. Nie wiemy, które z postaci są prawdziwe, a które Brüger zatrudnił na potrzeby filmu.

Trudno znaleźć granicę między dokumentem, którym z założenia jest ten film, a satyrą, którą do tej pory zajmował się jego reżyser. Sam autor również nie ułatwia nam tego zadania. Nie zdradza wszystkich sekretów i zawiłości fabuły, po to by jeszcze bardziej zaintrygować widza, ale także po to by uchronić się przed ewentualnymi oskarżeniami o nieetyczność swojego przedsięwzięcia.

Najważniejsze, że przyjęta przez niego taktyka, choć kontrowersyjna, rzeczywiście się sprawdza.

Film bardzo wiarygodnie pokazuje, jak dużą władzę w Środkowej Afryce mają pieniądze. Z nimi nikt nie dyskutuje, dzięki nim możesz być każdym, kim zapragniesz i nikt nie będzie zadawał przy tym niepotrzebnych pytań. Wydaje się, że panującego tam bezprawia nikt nie jest w stanie ukrócić.

Paszport dyplomatyczny był dla Brügera jedynie przepustką do prowadzenia działalności zupełnie innego rodzaju. Pod przykrywką fabryki zapałek,którą założył, korzystając z tego, że bagaże dyplomatyczne nie są przez nikogo sprawdzane, chciał wywozić z Afryki diamenty. Zaprezentowane sceny są wstrząsające, ale trzeba przyznać, że momentami również zabawne. Najważniejsze jednak, że skłaniają do refleksji i ukazują Afrykę taką, jakiej większość z nas nie znało.

ambasador - recenzja 1

 

ambasador - recenzja 2

 

ambasador - recenzja 3

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Ambasador”.

GD Star Rating
loading...
Ambasador - recenzja filmu, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz