American Gangster – recenzja filmu

Recenzja American GangsterRecenzja filmu: American Gangster ( American Gangster)

biograficzny, dramat, kryminał
Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: Steven Zaillian
Premiera: 25.01.2008 (Polska), 19.10.2007 (świat)
Produkcja: USA

Główny bohater Frank Lucas (w tej roli genialny Denzel Washington) przez 15 lat był szoferem gangstera. W tym czasie zdążył zobaczyć wystarczająco dużo, by samemu przejąć pewne gangsterskie nawyki…

Kiedy szef umiera, Frank niespodziewanie dla wszystkich postanawia zająć jego miejsce. Robi to w sposób staranny i przemyślany, przecierając sobie szlaki w narkotykowym światku. Narkotyki, które sprzedaje wyróżniają się szczególnie wysoką jakością. Wkrótce Lucas staje się jednym z najbardziej znaczących gangsterów w Nowym Jorku.

Niewątpliwym atutem filmu jest obsada. Washington i Russell Crowe, grający jego antagonistę, doskonale się uzupełniają, tworząc wiarygodny obraz dwóch przeciwników gotowych na wszystko, by zwyciężyć. Pojawiają się nawet opinie, że Frank Lucas to jedna z najlepszych ról w całej karierze Denzela Washingtona.

Pracując nad nią, aktor spotykał się z prawdziwym Frankiem Lucasem, co z pewnością wyszło mu na dobre. Na uwagę zasługuje też reżyseria. Film jest dopracowany pod każdym względem, począwszy od scenariusza, aż po pracę kamery. Tak jak większość filmów, które ma w swoim dorobku Ridley Scott to prawdziwy majstersztyk. Dzięki temu ogląda się go bardzo dobrze. Akcja jest wartka i naprawdę przyciąga uwagę widzów.

Pewne momenty mogą sugerować, że stworzono go z myślą o tym, by stał się hitem kasowym, jednak wrażenie to nie jest zbyt nachalne i w żaden sposób nie zakłóca odbioru filmu. Niektórzy zarzucają mu także powielanie stereotypów, zgodnie z którymi czarnoskórzy mieszkańcy Nowego Jorku bardzo często popadają w problemy z prawem.

Zdecydowanie jest to jednak zbyt daleko idąca interpretacja, w rzeczywistości kolor skóry nie ma zbyt dużego wpływu na losy Franka Lucasa.

W obliczu innych problemów poruszanych w filmie, temat rasizmu nie ma większej racji bytu.

American Gangster - recenzja 1

 

American Gangster - recenzja 2

 

American Gangster - recenzja 3

 

American Gangster - recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „American Gangster”.

GD Star Rating
loading...
American Gangster - recenzja filmu, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz