„48 Hour Film Project” w Katowicach

48 hour

Już po raz kolejny w naszym kraju odbył się „48 Hour Film Project”, czyli akcja kręcenia filmów powstających w dwie doby. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 30 drużyn z całego kraju. Zapisy trwały do 15 listopada, natomiast w weekend uczestnicy przystąpili do kręcenia swoich obrazów. Od wtorku 19 listopada wyświetlane będą natomiast powstałe wcześniej filmy. Wyniki konkursu podane zostaną podczas gali, która odbędzie się 23 listopada w Katowicach. Zwycięski obraz przejdzie do dalszego etapu, którym jest konkurs organizowany w ramach odbywającego się w USA festiwalu Filmapalooza. Obraz, który wygra za Oceanem zostanie wyświetlony podczas najbliższego festiwalu filmowego w Cannes podczas pokazów Short Film Corner.

Do kręcenia filmów w 48 godzin mogli przystąpić absolutnie wszyscy. Organizatorzy przyjęli zgłoszenia zarówno od amatorów, jak i osób mających już doświadczenia w tej branży. Poza tym nie było żadnych ograniczeń wiekowych, dlatego wśród twórców pojawiają się też nastolatki. Nikt nie narzuca tematyki filmów ani ich formy, lecz ustalono, że głównym bohaterem ma być Filip Konopnicki, a rekwizytem pojawiającym się w filmie ma być gwóźdź. Poza tym, określono, jakie zdanie powinno pojawić się w scenariuszu. Zgodnie z podstawową zasadą, film musiał zostać ukończony w czasie nie dłuższym niż 2 doby i nie chodzi tu o sam proces nagrywania scen, ale też o całkowity montaż, prace związane z dźwiękiem, jak i ukończenie dokumentacji, niezbędnej do tego, by film został zaakceptowany przez komisję konkursową.

„48 Hour Film Project” po raz pierwszy zostało zorganizowane w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był filmowy producent, Mark Ruppert. Jako, że jego pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem, w krótkim czasie postanowiono, ze stworzone w dwie doby filmy będą brały udział w organizowanych specjalnie na tę okazje konkursach. Niedługo później koncepcja została podchwycona także przez filmowców z innych krajów. Szacuje się, że od tamtego momentu do tego typu akcji przystąpiło już ok. 25 tysięcy ekip filmowych. Pierwszy konkurs tej kategorii odbył się w Polsce w 2011 r. w Warszawie. Ogólnie powstało już u nas 108 takich produkcji. Zanim przedsięwzięcie zawitało do Katowic, organizowane było także w Krakowie oraz trzykrotnie w Warszawie.

GD Star Rating
loading...
„48 Hour Film Project” w Katowicach, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz