Zathura – Kosmiczna przygoda (A Space Adventure)

Zathura - Kosmiczna przygoda

Zathura – Kosmiczna przygoda (2005)

fantasy, film przygodowy
Reżyseria: Jon Favreau
Produkcja: USA
Data premiery: 2006-01-20 (Polska), 2005-11-08 (Świat)
Dystrybutor: Imperial Entertainment Home Video

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem, a niektórzy nigdy nie dorosną. Może to i dobrze, bo powinniśmy się umieć bawić i cieszyć z życia. Świat dziecka jest inny, często niezrozumiały dla dorosłego co powoduje, że niejednokrotnie usilnie szukamy do niego klucza, by go chociaż troszeczkę poznać. Autorzy filmów starają się nam pomóc, tworząc obrazy dla małego widza, które częściowo odkrywają dorosłemu, to co nigdy do końca nie zostanie poznane.

Filmy kierowane do młodego pokolenia mają to do siebie, że są łatwe, lekkie i przyjemne w oglądaniu. Często dorosły widz bawi się na nich tak samo dobrze, jak na tych powyżej 15 lat. Takie obrazy zarówno bawią jak i uczą, przez co niosą przesłanie z dużym i mądrym morałem. Jedną z najlepszych wytwórni filmowych, które tworzą kino familijne i dziecięce jest Walt Disney. Są to najczęściej filmy, które rzadko trafiają do polskiego kina, ale jeśli już w nim zagoszczą powinniśmy się do niego udać. „Zathura” nie wyszła niestety z pod pióra Walta, a szkoda, bo film byłby na pewno lepszy.

W 1995 roku powstaje „Jumanji”, którego nie muszę chyba nikomu bliżej przedstawiać. Dzieci znajdują grę planszową, której uruchomienie powoduje, że jej wyniki przenoszą się w realny świat, gdzie min. dom zostaje staranowany przez stado dzikich zwierząt. Dziesięć lat później zostaje nakręcony kolejny film na podstawie książki Chrisa Van Allsburga, którego historia jest identyczna jak w „Jumanji”, jedynie co się różni to miejsce rozgrywanej akcji, nie dżungla tylko kosmos. Dwaj bracia Danny i Walter Budwing, zostawieni bez opieki przez swojego ojca (Tim Robbins), nawzajem sobie dokuczają. Jeden z nich znajduje w piwnicy grę „Zathura”, którą postanawia uruchomić. Od tego czasu nic nie jest już normalne, a najgorsze że ich dom dryfuje gdzieś w przestrzeni kosmicznej. Żeby powrócić na Ziemię muszą ukończyć grę, co okazuje się bardzo trudne. Każdy kolejny ruch pionka na planszy, niesie za sobą walkę o własne życie, a do mety jest bardzo daleko.

„Jumanji” miało swój klimat, gdzie z niecierpliwością czekaliśmy co przyniosą rzucone kostki. „Zathura” jest tylko słabym remakem w kosmosie i atakującymi nas kosmitami. Nam dorosłym się nie musi podobać, ale obawiam się, że maluchom też nie przypadnie do gustu. Film jest bez polotu, nie wciąga widza jak „Jumanji” i z pewnością odbije się echem w naszym kraju. Jedynym plusem jest bardzo dobra obsada, a w szczególności młodzi aktorzy. Jak na swój wiek grają bardzo dojrzale, co rekompensuje pozostałe niedociągnięcia. A jest ich niestety zbyt dużo, by nazwać „Zathurę” przeciętnym obrazem. W moje opinii jest to film poniżej tego pułapu, gdzie nie powinno się wpuszczać ludzi do kin, a w szczególności dzieci. Nawet momenty które na jakiś swój sposób miały śmieszyć, są komiczne w pełni znaczeniu tego słowa. Szkoda, że dzieciakom pozostały jedynie bajki, gdzie autorzy muszą wnieść dużo pracy, by bohaterowie byli jak prawdziwi. Przecież prawdziwi ludzie, z krwi i kości często potrafią lepiej przekazać wiele mądrości, aniżeli ci sztuczni i narysowani. „Zathura”  to film, który nic nie wnosi, a jedynie zabiera dobry smak swojemu poprzednikowi „Jumanji”.

GD Star Rating
loading...
Zathura - Kosmiczna przygoda (A Space Adventure), 2.1 out of 5 based on 8 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

5 komentarzy

 1. Olga /

  Serial Zathura kosmiczna przygoda opowiada o 7-letnim Dannym i 10-letnim Walterze to dwaj bracia co wiecznie się kłócą póżniej odkryli w piwnicy tajemnicze pudełko gry planszowej Zathura gdy zaczynali grać w tą grę to zostali razem z domem przeniesieni do kosmosu !!! Jeżeli Danny i Walter nie ukończą gry mogą zostać uwięzieni w planecie Zathura na zawsze . Ten film to familijny i fantastyczny dla całej rodziny !!

  GD Star Rating
  loading...
 2. Olga /

  Zathura Kosmiczna Przygoda to serial dla całej rodziny opowiada o dwóch braciach czyly 7-letim Dannym i 10-letnim Walterze . Po paru dniach w piwnicy bracia znależli tajemnicze pudełko(grę planszową) o nazwie Zathura gdy zaczeli już tą grę to zostali przeniesieni ze swoim domem w kosmos zanim wrócą do domu muszą ukończyć grę stawić czoło kosmitą , stworom , i innymi stworzeniami z kosmosu !!!!! Jeżeli mają wrócić na Ziemię muszą uończyć grę i Chłopcy stają do walki z niebezpieczeństwem i jeżeli nie ukończą gry zostaja na zawsze uwieżieni w planecie Zathura . To jest film familijny , fantastyczny i to jest film dla całej rodziny to fajna opowieść dla dzieci !!!!!!!!!!! Oglądajcie ten film !!!!!!

  GD Star Rating
  loading...
 3. Olga /

  Zathura Kosmiczna Przygoda to serial dla najmłodszych !!!!! Ten serial opowiada o dwóch wiecznie kłócących się wiecznie braciach czyli 7-letniego Dannego i 10-letniego Waltera . Po paru chwilach dwaj chłopcy zostali sami w domu bez opieki a póżniej Danny i Walter znależli w piwnicy zakurzone pudełko o nazwie Zathura(grę planszową) gdy zaczęli w nią grać zostali wchłonięci razem z domem do kosmosu !!!!! Sytuacja zrobiła się niebezpieczna i chłopcy staja do walki z niebezpieczeństwem żeby wrócić na Ziemię Danny i Walter muszą ukończyć grę Zathura i stawić czoło kosmitą , grożnym stworom i nieznanym mieszkańcami na planecie Zathura . Jeżeli Danny i Walter nie ukończa gry planszowej Zathura mogą zostać uwięzieni na planecie Zathura czyli w kosmicznej przestrzeni . Ale w tej grze planszowej Zathura od startu do mety jest bardzo daleko . To jest film familijny , fantastyczny i przygodowy nie tylko dla dzieci ale i dla wszystkich !!! W roli Dannego jest Jonach Bobo a w roli waltera Josh Hutcherson . To jest super film który dzieci mogą oglądać.

  GD Star Rating
  loading...
 4. Olga /

  7-letni Danny i 10-letni Walter to dwaj bracia co wiecznie się kłócą po paru dniach w piwnicy znależli tajemnicze zakurzone pudełko(grę planszową) o nazwie Zathura gdy zaczeli z niej korzystac czyli grać w nią to razem z domem zostali przeniesieni do kosmosu !!! A by wrócić do domu muszą dokończyć grę stawić czoło kosmitą mieszkańcami planety a nawet ze stworam i więc bracia stają do walki z niebezpieczeństwem a jeżeli bracia nie ukończą gry i nie dojdą do mety to zostaną na zawsze uwięzieni w przestrzeni kosmicznej czyli w planecie o nazwie Zathura w tej grze od startu do mety jest bardzo daleko . To jest serial familijny przygodowy i fantastyczny dla najmłodszych nawet dla całej rodziny oglądajcie !

  GD Star Rating
  loading...
 5. Olga /

  Serial Zathura Kosmiczna Przygoda to jest filmem familijnym dla całej rodziny opowiada o 7-letnim Dannym i 10-letni Walterze to sa dwaj bracia co kłócą się niemal o wszystko . Po paru dniach w piwnicy starego domostwa znależli zakurzone pudełko(grę planszwą Zathura) Gdy zaczeli grać to chłopcy zostali wciągnięci w grę i przeniesieni razem z domem w kosmos , a by wrócić s powrotem na Ziemię chłopcy muszą stawić czoło groznym stworom i stają do walki z niebezpięczeństwem . Na dodatek jeszcze jak nie ukończą gry zostaną uwięzieni w przestrzeni kosmicznej na planecie o nazwie Zathura na zawsze . To film familijny i fantastyczny oglądajcie !!!!

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz