Zapaśnik

ZapaśnikRecenzja filmu: Zapaśnik (The Wrestler)

dramat
Reżyseria: Darren Aronofsky
Scenariusz: Robert D. Siegel
Premiera: 20.03.2009 (Polska,) 05.09.2008 (świat)
Produkcja: Francja, USA

Nie wiadomo, co w tym filmie przytłacza bardziej – przygnębiająca fabuła, czy może Mickey Rourke, który swego czasu był amantem, a stał się wrakiem człowieka, za wszelką cenę próbującym odzyskać dawną sławę?

Doświadczony zapaśnik Randy „The Ram” Robinson (Rourke), który po ciężkiej chorobie musiał porzucić sport, próbuje ułożyć swoje życie. Podejmuje pracę przy stoisku mięsnym w sklepie spożywczym, byle tylko związać koniec z końcem. Jednocześnie, stara się poprawić stosunki z córką i dziewczyną. Jednak nie czuje się szczęśliwy bez tego, co przez lata było sensem jego istnienia. Tym bardziej, że jego największy rywal – Ayatollah (Ernest Miller) raz jeszcze rzuca mu wyzwanie. Randy ma świadomość tego, że jego serce może nie wytrzymać treningów przygotowawczych lub samego pojedynku. Tak bardzo kochając wrestling, Randy jest gotowy na to, by ostatnie chwile spędzić właśnie na ringu.

Wypalenie głównego bohatera i pustka, która otacza go w chwili, gdy zaczyna brakować blasku fleszy – wszystko to tak naprawdę przeżył Mickey Rourke. Nie wiadomo zatem, czy można obiektywnie oceniać jego grę aktorską. Może on był tu po prostu sobą? Sam był gwiazdą, idolem milionów po tym, jak w erotycznym „9 ½ tygodnia” podbił kobiece serca. Był też bokserem, co w dużej mierze wpłynęło na zmianę jego rysów.

Dziś wręcz przerażające jest to, co stało się z zabójczo przystojnym młodzieńcem, który swoim wzrokiem rozmiękczał każdą dziewczynę oglądającą go u boku Kim Basinger. Podstarzały, ze sztucznie wyglądającą twarzą, która ucierpiała w ringu, ale i wskutek operacji plastycznych, miał prawdopodobnie ostatnią szansę, by zaistnieć na ekranie.

Nie dorównał roli w „9 ½ tygodnia”, lecz mimo tego wypadł naprawdę bardzo dobrze.

„Zapaśnik” przedstawia prawdziwą stronę sportu. Pokazuje, jak cienka jest granica między światową sławą a pustką i samotnością. To przestroga dla sportowców, zaduma dla fanów i świetny film dla wszystkich miłośników kina.

Obejrzyj zwiastun filmu „Zapaśnik”.

GD Star Rating
loading...
Zapaśnik, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. Radek_Golec /

    Moim skromnym zdaniem Michał Rurka osiągnął tu wyżyny swego aktorstwa. Zresztą wybitnym aktorem nigdy nie był, a jego kreacja w ‚9 i pół tygodnia’ to ładny uśmiech (jako facet pominę zachwyt nad innymi częściami ciała)i to wszystko, choć wymieniony erotyk to już klasyka.
    pozdrawiam

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz