Wyspa tajemnic

Wyspa tajemnic

Recenzja filmu: Wyspa tajemnic (Shutter island)

dramat, thriller
Reżyseria: Martin Scorsese
Scenariusz: Laeta Kalogridis
Produkcja: USA
Data premiery: 26.03.2010 (Polska) 13.02.2010 (Świat)
Dystrybutor: United International Pictures Sp z o.o.

Kolejny już film spod ręki duetu Martin ScorseseLeonardo DiCaprio to ekranizacja świetnej powieści Dennisa Lehane „Wyspa skazańców”. Do szpitala dla psychicznie chorych przestępców znajdującego się na odciętej od świata wyspie przybywa dwóch policjantów (jednym z nich jest właśnie DiCaprio). Mają oni za zadanie odnaleźć zbiegłą z tej istnej fortecy skazaną, której, mimo długich poszukiwań, nie są w stanie namierzyć pracownicy szpitala.

Od razu wychodzi na jaw, że nie wszystko co dzieje się w tym tajemniczym miejscu jest zgodne z prawem czy zwyczajnym, ludzkim pojmowaniem dobra. Im dłużej policjanci przebywają na wyspie, tym pojawia się więcej niewyjaśnionych wątków i nieścisłości. Ten psychologiczny thriller nie tylko trzyma ciągle w napięciu, ale też pozostawia mnóstwo miejsca na domysły i uzupełnianie elementów układanki przez samego widza. Doskonale wykreowana atmosfera odcięcia od świata i bezsilności wobec panujących tu lekarzy potęgują bardzo dobre zdjęcia. Także gra aktorów, samego DiCaprio, ale też grającego zarządzającego całą placówką dr Johna Cawleya (w tej roli Ben Kingsley) idealnie wpisuje się w atmosferę niedopowiedzeń.

Im dalej w fabułę tym widz mniej rozumie, co jest skumulowane w zakończeniu filmu, które chociaż pozwala wyjaśnić wiele wątków, pozostawia miejsce do interpretacji. Współpraca Scorsese – DiCaprio po raz kolejny okazała się przyczynkiem do powstania świetnego filmu. To już kolejny sukces tej pary, który niemal gwarantuje, że kolejne ich filmy również będą trzymały wysoki poziom. Dla amatorów thrillerów psychologicznych i kryminalnych zagadek „Wyspa tajemnic” jest pozycją obowiązkową, jednak także dla każdego innego fana szeroko pojętego kina okaże się dobrą rozrywką, podczas której można i trochę się pobać i nieco pogłówkować, a na zakończenie rozkoszować się mistrzowskim rozładowaniem nagromadzonego przez cały film napięcia. Gorąco polecam.

Obejrzyj zwiastun filmu „Wyspa tajemnic”.

GD Star Rating
loading...
Wyspa tajemnic, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. Ciekawy film. Zdecydowanie polecam obejrzeć.

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz