Przebudzenie (Awake)

Przebudzenie
Przebudzenie (2007)

dramat, thriller
Produkcja: USA
Data premiery: 2008-08-22 (Polska), 2007-11-30 (świat)
Dystrybutor: ITI CINEMA

Przebudzenie” to thriller, który powstał na fali mody na filmy o tematyce medycznej. Pomimo ciekawego tematu i dobrej obsady, wywołał w widzach mieszane uczucia. Jednych zachwycił, innym pozostawił uczucie niedosytu. Dlaczego tak się stało?

Być może winien jest reżyser, a jednocześnie autor scenariusza, Joby Harold. Stworzył historię o milionerze, Claytonie Beresfordzie, Jr. (Hayden Christensen), który co prawda posiada mnóstwo pieniędzy i piękną, kochającą go kobietę (Jessica Alba), lecz nie może w pełni cieszyć się swym szczęściem. Jego matka nie toleruje jego narzeczonej, Samanty, a ich wspólna przyszłość stoi pod znakiem zapytania z powodu choroby serca. Clay długo czeka na przeszczep, gdyż posiada rzadką grupę krwi, ale przez cały czas wspiera go przyjaciel, młody kardiolog, Jack Harper. Zakochani postanawiają żyć chwilą, biorą szybki ślub, a niedługo potem nadchodzi szansa, gdyż znajduje się dawca. Bohatera, pomimo obiekcji jego matki, operuje Jack. Koszmar rozpoczyna się tuż po narkozie – Clayton, pomimo paraliżu ciała, zachowuje podczas operacji pełną świadomość. Widz ma szansę brać udział w jego przeżyciach, poznaje cały ich wachlarz, począwszy od wielkiego bólu fizycznego, poprzez zawód, gdy okazuje się, że wszyscy biorący udział w operacji, łącznie z jego przyjacielem, są do niego wrogo nastawieni, ze względu na jego pieniądze, aż po wytrwałość, która rodzi się z miłości do Sam.

Reżyser, tworząc ten film, starał się uczynić z niego wielkie dzieło, na które zresztą obraz ten miał zadatki. Trochę się przeliczył, być może dlatego, że była to jego pierwsza produkcja. Mimo to trzeba oddać jej sprawiedliwość – jest całkiem przyzwoita. Popularny temat ukazany w nietypowy sposób, dużo emocji, wątek miłosny, intryga, a do tego świetna obsada – warto obejrzeć, chociażby po to, by wyrobić sobie własne zdanie.

GD Star Rating
loading...
Przebudzenie (Awake), 2.8 out of 5 based on 22 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

3 komentarze

 1. Nie zgadzam się z ani jednym słowem w ostatnim zdaniu 😀 Obsada, na czele z Albą była koszmarna, jeden z najgorszych elementów filmu. Zresztą sam film również mocno rozczarowuje, mimo, że pomysł był nietuzinkowy.

  GD Star Rating
  loading...
 2. Teofil /

  Sami spece… którzy nawet nie potrafią odróżnić chirurga od kardiologa… domorośli recenzenci filmowi (tak właśnie, ot co, recenzenci, bo na pewno nie krytycy), bez bladego pojęcia o tym, jak zbudowany być powinien thriller… a już na pewno bez pojęcia, jak zbudowana powinna być recenzja, by film nie stał się po jej przeczytaniu otwartą kartą… Słabizna i żenada.

  GD Star Rating
  loading...
 3. Film bardzo dobry, ciągle trzyma w napięciu i zaskakuje. Powinien go obejrzeć każdy fan tego gatunku. Nie polecam recenzji ze spojlerem.

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz