Znamy nominacje do Orłów 2014

Polskie Nagrody Filmowe

4 lutego ogłoszone zostały nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2014, które są przyznawane przez Polską Akademię Filmową. Eksperci dokonali nominacji spośród 46 zgłoszonych filmów fabularnych i 55 produkcji dokumentalnych Tradycyjnie już, nagrody zostaną wręczone w 18 kategoriach. Jak zawsze, glosowanie odbędzie się drogą korespondencyjną i będzie miało dwa etapy. Proces wręczania nagród będzie nadzorowany przez międzynarodową firmę audytorsko-doradczą PwC, która czuwa także nad rozdaniem Orłów. Przypomnijmy, że nagrody Polskiej Akademii Filmowej zostaną wręczone już po raz szesnasty.

W głównej kategorii, czyli Najlepszy film europejski nominowane zostały kontrowersyjny, francuski obraz „Życie Adeli. Rozdział 1 i 2” w reżyserii Abdellatifa Kechiche, brytyjsko-szwedzki, biograficzny „Sugar Man” nakręcony przez Malika Bendjelloula oraz włoski dramat Giuseppe Tornatore pt. „Koneser”. Polskimi produkcjami nominowanymi w kategorii Najlepszy film są „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy oraz Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. O miano Najlepszego aktora pierwszoplanowego walczyć będą Dawid Ogrodnik za rolę w filmie „Chce się żyć”, Janusz Gajos za „Układ zamknięty” i Robert Więckiewicz za kreacje w obrazie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. W kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w szranki staną ze sobą Agata Kulesza za rolę w filmie „Ida”, Agnieszka Grochowska za „Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz Jowita Budnik wcielająca się w postać tytułowej bohaterki w filmie „Papusza”.

Aktorami nominowanymi w kategoriach drugoplanowych są Adam Woronowicz („Miłość”), Arkadiusz Jakubik („Chce się żyć”) i Eryk Lubos („Dziewczyna z szafy”). Natomiast aktorkami nominowanymi za wcielenie się w postaci drugoplanowe są Anna Nehrebecka („Chce się żyć”), Joanna Kulig („Nieulotne”) oraz Marta Nieradkiewicz („Płynące wieżowce”). O tytuł najlepszego filmu dokumentalnego powalczą w tym roku „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego, „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej oraz Ojciec i synPawła Łozińskiego.

Tegoroczne ORŁY będą zdominowane przez filmy „Ida”, który zyskał 10 nominacji oraz „Chce się żyć”, który otrzymał 7 nominacji. Wiele szans na zdobycie statuetki uzyskał także film „Imagine”, który otrzymał 6 nominacji. 5 nominacji powędrowało do obrazu „Papusza”. Tyle samo szans na nagrodę otrzymał film Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz