The Walking Dead

The Walking Dead

Recenzja filmu: The Walking Dead

horror, serial
Premiera: 31.11.2010 (świat)
Produkcja: Stany Zjednoczone

Wyprodukowany przez stację AMC serial opowiada losy osób, które próbują przetrwać w świecie spustoszonym epidemią zarazy zombi. Wobec zagrożenia odmienne charaktery są zmuszone do przebywania razem i współpracy – połączenie sił jest niezbędnym warunkiem przetrwania. Tak więc rzeźnia gore staje się doskonałą okazją do rozwijania wątków obyczajowych.

Bohaterem wysuwającym się na pierwszy plan przed całym zestawem głównych postaci jest policjant, Rick Grimes. Na początku historii zostaje on postrzelony podczas próby ujęcia przestępcy. Trafia do szpitala, gdzie zapada w śpiączkę. Gdy się z niej wybudza, miasto jest już opanowane przez żywe trupy. Rick walczy o przetrwanie oraz próbuje odnaleźć zaginioną żonę i synka.

„The Walking Dead” jest oparty na komiksie o tym samym tytule. Z jednej strony gwarantuje to, że serial jest lekkostrawny. Wątki zarysowane są krótko i precyzyjnie, w bardzo czytelny sposób. Z drugiej strony ta oczywistość fabularnych rozwiązań czasami razi. W takich momentach powinowactwo z kulturą obrazkową można odczuć jako brak wyrafinowania. Szczególnie jest to widoczne w konstrukcji charakterów – ich wiarygodność często pozostawia wiele do życzenia. Motywacje są naiwne i schematyczne.

Nie jest to jednak zarzut, który podważyłby wartość całego serialu. Epidemia zombi to jeden z bardziej żywotnych toposów współczesnej popkultury. Dlatego też zrealizowanie historii w takiej prostej i przyswajalnej formie nie razi. Oglądając ten film momentami mam wrażenie, jakbym czytał komiks. Wydarzenia przechodzą szybko i płynnie, nie trzeba się zastanawiać, aby zrozumieć ich sens, przyczyny i konsekwencje. Dzięki temu „The Walking Dead” to czysta rozrywka, o ile ktoś właśnie taki rodzaj rozrywki lubi – z gnijącymi, agresywnymi trupami w roli głównej.

Nie ukrywam, że ja uwielbiam. Dlatego za oglądanie serialu zabrałem się z dużym entuzjazmem. Jak zwykle rzecz nie osiągnęła poziomu oczekiwań. Jednak okazała się wystarczająco dobra, abym nie czuł się zawiedziony. Z niecierpliwością czekam na kolejny sezon. Tym bardziej, że otwierający miał zaledwie 6 odcinków. Pozostawił więc uczucie niedosytu, porównywalne z ssącym głodem świeżych mózgów.

 

Obejrzyj trailer filmu „The Walking Dead”.

GD Star Rating
loading...
The Walking Dead, 4.1 out of 5 based on 10 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

2 komentarze

 1. O>S /

  trafione z tą recenzją, tak samo to odebrałem. dobry film, dobra rozrywka. też uwielbiam temat żywych trupoów 😀

  GD Star Rating
  loading...
 2. rafcik /

  Sięgając do tego serialu z czystej ciekawości, spodziewałem się, że pomysł na trupy w wersji odcinkowej okaże się klapą. Już po pierwszym odcinku stwierdziłem, że projekt nie był chybiony i naprawdę fajnie się to ogląda.
  Dobre zdjęcia, nieźli aktorzy i fajny klimat.
  Tez czekam na drugi sezon.

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz