Miłość i potwory (recenzja filmu Strefa X)

Strefa X

Recenzja filmu: Strefa X (Monsters)

thriller, romans, sf
Reżyseria: Gareth Edwards
Scenariusz: Gareth Edwards
Premiera: 08.07.2011 (Polska) 18.06.2010 (świat)
Produkcja: Wielka Brytania

Zniechęcona tytułem, które na wskroś sugeruję, że będzie to opowieść o przybyszach z kosmosu, ostatecznie zdecydowałam się jednak obejrzeć debiutancki obraz Garetha Edwardsa. Z wielką dozą sceptycyzmu wobec gatunku sci-fi zagłębiłam się w historię, w której to wcale nie kosmici są najważniejsi. Edwards kompletnie zburzył typową koncepcję filmów o UFO, stawiając w centrum (zamiast zielnych stworków) dwoje obcych sobie (ale tylko na początku) ludzi, poszukujących drogi do domu.

Głównym bohaterem jest Andrew Kaulder – fotoreporter, który relacjonuje wydarzenia związane ze skażeniem trenów Meksyku przez istoty spoza Ziemi. Ameryka Południowa w dużej części objęta została kwarantanną, kiedy to sześć lat wcześniej rozbiła się w tym miejscu kosmiczna sonda, poszukująca innych form życia. W obawie przed inwazją USA postawiło gigantyczny mur oddzielający Meksyk od swojego państwa. Kaulder ma nowe zadanie do wykonania. Jego przełożony zleca ma przywiezienie do domu jego córki, która utknęła strefie X. Tak rozpoczyna się historia namiętnego romansu i drogi do domu, pełnej niezwykłych zwrotów akcji.

Na szczególną uwagę zasługuje odtwórca głównej roli. Wcielił się w nią Scoot McNairy. Aktor z wielkim wyczuciem stworzył postać przekonującą i charyzmatyczną, co z pewnością podnosi poziom filmu. Partneruje mu piękną Whitney Able (jako Sam Wynden), która również poradziła sobie z trudną rolą zbuntowanej dziedziczki. Co ciekawe namiętność, jaka jest widoczna pomiędzy bohaterami, jest w pełni naturalna, bowiem McNairy i Able są parą poza planem filmowym.

Bez dwóch zdań Gareth Edwards ma talent. Jednak jego debiutancki film, z dobrymi dialogami i ciekawymi zdjęciami, nakręcony przy niskim budżecie, dużego sukcesu raczej nie odniesie. Tego typu obraz sugeruje, że w przyszłości spodziewać się możemy w wykonaniu reżysera naprawdę dobrego kina, które zachwyci zarówno koneserów, jak i zwykłych kinomaniaków.

Obejrzyj trailer filmu „Strefa X”.

GD Star Rating
loading...
Miłość i potwory (recenzja filmu Strefa X), 3.3 out of 5 based on 6 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz