Minister

recenzja filmu ministerRecenzja filmu: Minister (Exercice de l’Etat, L’)

dramat, komedia
Reżyseria: Pierre Schöller
Scenariusz: Pierre Schöller
Premiera: 20.04.2012 (Polska) 11.05.2011 (świat)
Produkcja : Francja

„Minister” to intrygująca opowieść o losach francuskiego ministra transportu. Kiedy pewnej nocy budzi go telefon asystentki, która informuje go o tragicznych wypadku w górach, jego życie stopniowo zaczyna się zmieniać.

Reżyser starał się nakreślić trudne życie polityków, wyzwania, z którymi na co dzień muszą się mierzyć i wyrzeczenia, które muszą podejmować, by zachować urząd, a przy tym nie stracić twarzy i nie nadwyrężyć zaufania wyborców.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że obraz, choć dobrze zrealizowany jest dość oschły. Dla jednych to atut. Polityka została bowiem przedstawiona bez ironii i uszczypliwości, które zwykle towarzyszą podobnym realizacjom. Dla innych chłodny obiektywizm to wada, ich zdaniem w filmie brakuje prawdziwych ludzkich uczuć i emocji. Nie da się jednak zaprzeczyć, że kulisy władzy zostały przedstawione dość realistycznie. W filmie nie ukrywa się tego, że w polityce pewne sprawy są załatwiane poza oficjalną drogą, media wykorzystuje się dla własnych celów, a chwyty, które się wykorzystuje nie zawsze są czyste i uczciwe. Akcja filmu toczy się wolno, można by nawet rzec, że ospale.

Poszczególne wątki są nakreślane mozolnie i starannie, nie brakuje jednak i takich momentów, w których widz jest zaskakiwany. Przyziemna polityczna tematyka nie zniechęciła reżysera do wykorzystania artystycznych form wyrazu.

W filmie znajdziemy więc akcenty oniryczne, alegorie i metafory. Zasadność wykorzystywania ich w filmie tego rodzaju jest nieco dyskusyjna, trzeba jednak przyznać, że nadają one całości ciekawy wydźwięk i wyróżniają film Pierra Schöllera na tle innych realizacji o podobnej tematyce.

Być może dlatego film zdążył zdobyć sobie tak szerokie uznanie publiczności i krytyków, którzy wielokrotnie go nagradzali. „Minister” ma na swoim koncie między innymi kilka Cezarów.

minister recenzja filmu 1

 

minister recenzja filmu 2

 

minister recenzja filmu 3

 

minister recenzja filmu 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Minister”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz