Rozgrywka

Recenzja filmu: Rozgrywka (The Score)

sensacyjny, kryminał
Reżyser: Frank Oz
Data premiery: 09.07.2001 (Świat), 02.11.2001 (Polska)
Produkcja: USA, Niemcy

Jak zawsze fantastyczny Robert de Niro i charakterystyczny Edward Norton zapraszają nas do obejrzenia trzymającej w napięciu rozgrywki pomiędzy dwoma doświadczonymi złodziejami. Który z nich zdobędzie towar już na zawsze zapewniający dostatnie życie?
Oczywiście, trzeba przyznać, że filmów o podobnej fabule jest naprawdę wiele. Mimo tego, „Rozgrywka” pozostaje wyjątkowa. Standardowy początek, czyli zlecenie kradzieży i potrzeba współpracy dwóch doskonałych złodziei jest dopiero zapowiedzią prawdziwych emocji.

Zadaniem Nicka (de Niro) i Jacka (Norton) jest zdobycie drogocennego berła znajdującego się w Urzędzie Celnym. Dla Nicka ma to być ostatni skok przed rozpoczęciem uczciwego życia. Jednak, ze względu na ogromną sumę, jaką może uzyskać, ulega namowom zleceniodawcy. W tej roli – sam Marlon Brando. Drogę do skarbu ma złodziejom utorować sam Nick, który zatrudnia się w placówce jako sprzątacz. Należy tu od razu zwrócić uwagę na postać odtwarzaną przez Nortona. Symulując upośledzenie swojego bohatera wykazał nie tylko niesłychany talent, ale i odporność na zmęczenie. Nie wątpimy, że ciągłe przekręcanie głowy wywoływało ból szyi, karku i kręgosłupa. Warto było jednak pomęczyć się, by zapaść nam w pamięć. Kto wie, czy aktor nie przyćmiewa swoją rolą nawet wielkiego Roberta de Niro? Tę kwestię pozostawmy subiektywnej ocenie widza.

Pewne jest, że oklepana fabuła nie nudzi. Uwagę przykuwa nie tylko główny wątek, czyli dotarcie przestępców do łupu. Wielokrotnie skupiamy się na napięciu pomiędzy postaciami. Każda z nich ma inny motyw, a ścierające się ze sobą osobowości muszą połączyć siły, aby dojść do końcowego sukcesu. Czy zlecenie powiedzie się, czy może wzajemna niechęć zadecyduje inaczej?

Historia, choć wielokrotnie powielana, wciąż jeszcze może zaskoczyć.

Wyjątkowy koniec powoduje, że powinniśmy bez narzekań przetrwać do ostatniej sceny.

 

Obejrzyj trailer filmu „Rozgrywka”.

GD Star Rating
loading...
Rozgrywka, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz