Kaznodzieja z karabinem

Kaznodzieja z karabinemRecenzja filmu: Kaznodzieja z karabinem (Machine Gun Preacher)

dramat, film akcji, film biograficzny
Reżyseria: Marc Forster
Scenariusz: Jason Keller
Premiera: 09.12.2011 (Polska) 11.09.2011 (świat)
Produkcja: USA

Zabijanie w imię religii

Sam Childers, członek gangu motocyklowego, jest typowym przestępcą, który ima się wielu nielegalnych interesów. Nie stroi od alkoholu i narkotyków a jedynym autorytetem dla niego jest on sam. Poznaje striptizerkę, z którą żeni się i ma swoje pierwsze dziecko. To właśnie dzięki żonie odnajduje Boga i, ku zdumieniu wszystkich, zmienia się. Wyjeżdża do Sudanu, by pomagać biednym sierotom i, wraz z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, pomóc w walce z fanatyczną organizacją partyzancką- Armią Bożego Oporu.

Brzmi jak naciągany scenariusz? Pewnie tak, gdyby ta historia nie wydarzyła się naprawdę.

Film „Kaznodzieja z karabinem” (tyt. org. „Machine Gun Preacher”) jest połączeniem dramatu, filmu akcji i filmu biograficznego. Oparty jest na wspomnieniach Sama Childersa pt. „Another Man’s War”. Reżyserią zajął się Marc Forster. Znany jest on chociażby z ekranizacji jednych z przygód Jamesa Bonda „Quantum of Solace” czy filmu „Marzyciel” z Johnnym Deepem.

Rolę Sama Childersa, tytułowego kaznodziei z karabinem, objął znany z „300” Gerald Butler. Ten aktor szkockiego pochodzenia doskonale wpasował się w rolę twardziela, na wpół świętego, na wpół psychopatę, który z czasem nawraca się. Nie zapomina jednak całkowicie o swojej przeszłości, odpowiadając przemocą na przemoc, której doznają sudańskie sieroty.

Michelle Monaghan („Kod nieśmiertelności”, „Zanim odejdą wody”) gra Lynn Childers, striptizerkę i przyszłą żonę głównego bohatera. Jej postać zostaje w trakcie filmu gdzieś w tle, chociaż zostawia po sobie wspomnienie.

Cały film, pomimo wątku biograficznego, momentami wydaje się być zbyt przesadzony. Główny bohater, pomimo nawrócenia, nie stroni od przemocy i ilości wystrzelanych łusek z karabinu. Nie brakuje także dziur w fabule – dwie strzelaniny kończą się raptem i bez zapowiedzi. Głównym motywem jest także nie cierpienie i przemoc, której doświadczają sieroty zmuszane do walk, ale wewnętrzna walka Childersa w drodze do odkupienia. Samo odkupienie jest niejako hipokryzją – pomimo zmiany bohater nadal pokazuje swoją brutalną stronę, która nie uznaje kompromisów. W końcu – zabija w imię Boga. Jego obsesja chęci pomocy Sudańczykom, zbudowana na nowo odkrytej wierze, przeradza się wręcz w fanatyzm.

Po filmie rodzi się pytanie: gdzie leży ta granica między wiarą, a fanatyzmem?

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Kaznodzieja z karabinem”

 

.

GD Star Rating
loading...
Kaznodzieja z karabinem, 2.0 out of 5 based on 1 rating

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz