Poznaliśmy nominacje do Oscarów

Nominacje do Oskarów 2014

W połowie stycznia poznaliśmy nominacje do tegorocznych Oscarów. Najwięcej szans na zdobycie tej prestiżowej statuetki będą miały filmy „American Hustle” Davida O’Russella oraz „Grawitacja” Alfonso Cuarona. Oba obrazy zostały nominowane w aż 10 kategoriach, w tym tej najważniejszej, czyli Najlepszy film. Poza tym, o miano najlepszego obrazu walczyć będą „Wilk z Wall Street” Martina Scorsese, „Zniewolony” Steve’a McQueena, „Nebraska” Alexandra Payne’a, „Tajemnica Filomeny” Stephena Frearsa, „Ona” Spike’a Jonze, „Witaj w klubie” Jean-Marca Vallee oraz „Kapitan Phillips” Paula Greengrassa.

Do Oscara w kategorii Najlepszy reżyser nominowano część spośród wspomnianych już twórców. Byli to Scorsese, O’Russell, Payne, McQueen oraz Cuaron. O miano Najlepszego aktora pierwszoplanowego powalczą Leonardo DiCaprio („Wilk z Wall Street”), Christian Bale („American Hustle”), Bruce Dern („Nebraska”), Matthew McConaughey („Witaj w klubie”) oraz Chiwetel Ejifor („Zniewolony”). Natomiast w gronie aktorek pierwszoplanowych o Oscara będą walczyły Amy Adams za rolę w „American Hustle”, Cate Blanchett za „Blue Jasmine”, Sandra Bullock za „Grawitację”, Judi Dench za kreację w „Tajemnicy Filomeny” oraz Meryl Streep za rolę w „Sierpniu w hrabstwie Osage”.

Podobnie, jak w przypadku nominacji do nagrody BAFTA, tak i w nominacjach do nagród Akademii ciekawie zapowiada się rywalizacja w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa, w której o statuetkę walczyć dwie dotychczasowe laureatki Oscara Jennifer Lawrence („American Hustle”) oraz Julia Roberts („Sierpień w hrabstwie Osage”). Szansę na nagrodę mają także Sally Hawkins („Blue Jasmine”), Lupita Nyong’o („Zniewolony”) oraz June Squibb („Nebraska”). Wśród aktorów drugoplanowych o statuetkę walczyć będą Bradley Cooper („American Hustle”), Jared Leto („Witaj w klubie”), Jonah Hill („Wilk z Wall Street”), Barkhad Abdi („Kapitan Phillips”) oraz Michael Fassbender („Zniewolony”).

Oprócz wspomnianych filmów, na Oscara szansę mają także „Przed północą” Richarda Linklatera w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany, „Labirynt” Rogera Deakinsa, „Co jest grane, Davis?” Bruno Delbonnela w kategorii Najlepsze zdjęcia, a także „Wielki Gatsby” w kategorii Najlepsza scenografia. Ponadto, w innych kategoriach nominowane były też m.in. „The Invisible Woman” Michaela O’Connora, „Złodziejka książek” Johna Williamsa czy „Ratując pana Banksa” Thomasa Newmana.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz