Niepokonany – recenzja filmu

Film Niepokonany - okładkaRecenzja filmu: Niepokonany (Invictus)

biograficzny, dramat, sportowy
Reżyseria: Clint Eastwood
Scenariusz: Anthony Peckham
Premiera: 03.12.2009 (świat)
Produkcja: USA

Bardzo dobry reżyser, świetna obsada i naprawdę interesująca, oparta na faktach historia – to się po prostu musiało udać! Piękny, momentami wzruszający film opowiadający o walce z rasizmem, sportowej walce i wierze w ludzi.

Nelson Mandela (Morgan Freeman) – polityk, aktywista, symbol walki z apartheidem, niedawno został wybrany na prezydenta RPA. Czarnoskóry, latami walczący z podziałami rasowymi, ma przed sobą trudne zadanie. Musi rządzić państwem, w którym podziały te są bardzo silnie zakorzenione.

Jednak znajduje coś, co powinno zjednoczyć zarówno czarnych, jak i białych mieszkańców kraju. Licząc na to, że pomoże mu kapitan narodowej drużyny rugbystów, Francois Pienaar (Matt Damon), Mandela wierzy, że sport, a dokładniej świetny występ drużyny na organizowanych właśnie w RPA Mistrzostwach Świata, pomoże wzmocnić naród. Pienaar bierze na siebie całą odpowiedzialność i postanawia w krótkim czasie stworzyć drużynę, której nikt nie dorówna.

Motywacja, wytężona praca i silna wola dają niezwykle efekty – drużyna RPA dochodzi do finału, a mieszkańcy kraju naprawdę zapominają o podziałach, wspólnie kibicując swoim reprezentantom.

Historia przedstawiona w „Niepokonanym” przypomina fabuły wielu ckliwych, hollywoodzkich produkcji. Jednak zdecydowanie wyróżnia ją fakt, że została oparta na autentycznych wydarzeniach. Nelson Mandela naprawdę jest symbolem walki z rasizmem i naprawdę zaufał sportowi, dokonując tego, co jeszcze kilka tygodni wcześniej wydawało się niemożliwe.

Równie niemożliwe miało być to, do czego doprowadził Francois Pienaar pokazując, że przy odpowiednio silnej motywacji można zrobić wszystko.

Niepokonany” to jednak nie tylko wzruszająca historia, ale także świetnie nakręcone dzieło kinematograficzne. Clint Eastwood po raz kolejny pokazał, że reżyserem jest chyba nawet lepszym, niż aktorem. Natomiast Freeman i Damon znów udowodnili, że należą do światowej czołówki aktorskiej, co zresztą zostało potwierdzone przez krytyków – obaj aktorzy otrzymali nominacje do Oscara.

Do tego należy dodać 3 nominacje do Złotych Globów, gdzie poza aktorami wyróżniono także samego reżysera. Poza tymi najważniejszymi nagrodami filmowymi, „Niepokonany” był nominowany do szeregu innych, przy czym udało mu się zdobyć kilka z nich.

„Niepokonany” to wzruszający film o niezwykłej, wewnętrznej sile, o determinacji i wierze w to, że dobro jednak zwycięża.

Do obejrzenia dla każdego – nawet, jeśli jednak się nie spodoba, to pozwoli lepiej poznać wspaniałą historię o wyjątkowej mocy sportu.

niepokonany - kadr 1

niepokonany - kadr 2

niepokonany - kadr 3

niepokonany - kadr 4

Obejrzyj zwiastun filmu „Niepokonany”.

GD Star Rating
loading...

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz