Dziewczyna z tatuażem

Dziewczyna z tatuażemRecenzja filmu: Dziewczyna z tatuażem (The Girl with The Dragon Tatoo)

kryminał, thriller
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: Steven Zaillian
Premiera: 14.12.2011 (świat), 13.01.2012 (Polska)
Produkcja: Niemcy, Szwecja, USA, Wielka Brytania

Czegoś jednak zabrakło

Fenomenalna książka i najprawdopodobniej żadna kinowa wersja nie będzie w stanie jej przebić. Nawet samemu Davidowi Fincherowi to się nie udało. Wyczekiwany przez fanów twórczości Stiga Larssona obraz nie zachwyca. A spodziewano się czegoś na miarę kultowych produkcji reżysera, bo tytuły takie jak „Zodiak”, „Siedem” czy „Podziemny krąg” to kinowe majstersztyki. „Dziewczyna z tatuażem” to (tylko) świetna rozrywka, z doskonałym aktorstwem, odpowiednio muzyką i ciekawie poprowadzoną fabułą.

Intryga, w którą uwikłana jest rodzina szwedzkich potentatów, okazuje się jeszcze bardziej skomplikowana niż mogło się na początku wydawać. Wytrwały i zniesławiony dziennikarz zamierza rozwikłać zagadkę. Wspólnie z wytatuowaną Lisabeth Salander okrywają znacznie więcej… Opinii na temat filmu jest nieskończenie wiele. Zachwyt najczęściej słyszy się z ust, tych którzy nie czytali powieści lub nie oglądali szwedzkiej wersji ekranizacji utworu. Oba filmy równie mocno trzymają w napięciu. Różnicą jest to, że w amerykańskiej „Dziewczynie z tatuażem” dopracowany jest każdy detal. Owa precyzja to jeden z powodów, dla których film obejrzeć warto.

Kolejnym jest obsada. Zabójczo przystojny Daniel Craig, utożsamiany przede wszystkim z agentem 007, wypada doskonale jako charyzmatyczny dziennikarz śledczy. W roli Mikaela Blomkvista prezentuje się interesująco, dodając postaci uroku i tajemniczości. Ogromny talent aktorski dostrzec można w Rooney Mara. Nieskojarzona dotąd z poważnymi kreacjami, dostała szanse na pokazanie swego kunsztu. Jako wyalienowana hakera Lisabeth Salander jest genialna i na wskroś przekonująca. Scena gwałtu z jej udziałem przejdzie do historii światowej kinematografii. Już jestem jej fanką i czekam na następne ekranizacje skandynawskiego kryminału.

Obejrzyj zwiastun filmu „Dziewczyna z tatuażem”.

GD Star Rating
loading...
Dziewczyna z tatuażem, 3.8 out of 5 based on 9 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Zostaw komentarz