Drabina Jakubowa

Drabina JakubowaRecenzja filmu: Drabina Jakubowa (Jacob’s Ladder)

horror, film psychologiczny
Reżyseria: Adrian Lyne
Scenariusz: Bruce Joel Rubin
Produkcja: USA
Premiera: 02.11.1990 (świat)

Ten, kto zmierzył się z „Drabiną Jakubową” z pewnością wie, że film ten nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych. Trzy słowa najlepiej go określające to wręcz przeciwieństwa wyżej wspomnianych. Czy zatem powinniśmy się go obawiać?  Tak. Czy to oznacza, że nie powinniśmy go oglądać? Nie. Naturalną bowiem rzeczą jest fakt, iż horrory ciężkie, trudne i nieprzyjemne to coś co nas – nieprzeciętnych oglądaczy kina parszywego – kręci najbardziej.

W roli głównej Tim Robbins. Wciela się on w postać weterana wojny w Wietnamie, który po powrocie do domu zaczyna miewać przerażające i pozbawione wszelkich zahamowań halucynacje. Co ciekawe kilku jego również ocalałych kompanów ma podobny problem. Przypadek? A może to pozostałości po tajnych eksperymentach w Wietnamie w których królikami doświadczalnymi byli właśnie żołnierze?

Fascynująco ponury klimat to coś co towarzyszy nam już od samego początku i trwa aż do końca trwania obrazu. Wizje, które miewa Jacob są brzydkie, brudne, dziwaczne i kompletnie szalone. Już pierwszy moment w którym stara kobieta ignoruje pytanie Jacoba  i tylko wpatruje się  w niego z niesmacznym wyrazem twarzy pokazuje nam z czym będziemy mieć do czynienia. Potem nie zabraknie stworów porozciąganych w najróżniejszych pozycjach, zakrwawionych kawałków ludzkiego ciała panoszących się po szpitalnym korytarzu, czy (chyba najmocniejszy moment) sceny seksu analnego ukochanej Jacoba z… monstrum.

Adrian Lyne, którego najsłynniejszym obrazem pozostaje „Niemoralna propozycja”, wspiął się tutaj na absolutne wyżyny swych umiejętności. Stworzył film w tamtych czasach wręcz przełomowy, bo to z niego pełnymi garściami czerpali twórcy słynnej gry (która później przerodziła się w film) „Silent Hill” do czego sami się przyznali. Chwała także dla Tima Robbinsa, który 4 lata później zagrał główną rolę w filmie mającym pierwsze miejsce w moim osobistym rankingu („Skazani na Shawshank”). Szkoda tylko, że dziś niezbyt często można go ujrzeć w tak świetnych produkcjach.

Na koniec mała ciekawostka: w rolę synka Jacoba wcielił się nie kto inny jak Macaulay Culkin, nie został jednak wymieniony w napisach końcowych.

Obejrzyj zwiastun filmu „Drabina Jakubowa”.

GD Star Rating
loading...
Drabina Jakubowa, 3.3 out of 5 based on 4 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

2 komentarze

 1. Marcin /

  Film świetny, jeden z najlepszych jakie widziałem. Recenzja też daje radę 😉
  Fanom Drabiny Jakubowa polecam film Angel Heart. 😉

  GD Star Rating
  loading...
 2. wojtek /

  Mi z kolei „Harry Angel” nie przypadł specjalnie do gustu, a wiele się po nim spodziewałem…Widać więc, że nie zawsze to się sprawdza.

  GD Star Rating
  loading...

Zostaw komentarz