Długie dzieciństwo – recenzja filmu

Recenzja Długiego dzieciństwaRecenzja filmu: Długie dzieciństwo (Una Sconfinata giovinezza)

dramat
Reżyseria: Pupi Avati
Scenariusz: Pupi Avati
Premiera: 27.07.2012 (Polska), 08.10.2010 (świat)
Produkcja: Włochy

„Długie dzieciństwo” zdecydowanie jest filmem, który można  zaliczyć do tzw. kina ambitnego. Na pewno poruszającego pewien ważny problem i zapewniającego nie tyle rozrywkę, co przysłowiową pożywkę dla umysłu. Czego można się spodziewać? Niezwykłej historii o miłości.

Głównymi bohaterami jest małżeństwo w średnim wieku – Francesca, specjalistka od języków średniowiecznych oraz Lino, dziennikarz sportowy. Para jest bezdzietna, ale pogodzona z losem wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Problemy zaczynają się gdy Lino przekręca różne fakty i zapomina o niektórych drobnostkach. Początkowo oboje śmieją się z tego, ale z czasem kłopoty z pamięcią nasilają się.

Wkrótce mężczyzna dowiaduje się, że cierpi na Alzheimera. Dla Lino jest to spory cios, ponieważ dotychczas cieszył się opinią komentatora o ciętym języku. Choroba codziennie postępuje kurcząc zasób jego słów. W końcu mężczyzna zatraca kontakt z rzeczywistością i pogrąża się we wspomnieniach z czasów dzieciństwa.

Widz staje się świadkiem dość intrygującej zamiany ról.

Królujący we Włoszech wzór wielodzietnej rodziny szczególnie jest bolesny dla bezdzietnego małżeństwa, tymczasem Francesca będzie miała okazję zająć się dzieckiem, jakim został na skutek choroby jej mąż. Avati debiutuje w polskich kinach tym filmem. We Włoszech jest znany już z 40 produkcji, co ciekawe, o różnych charakterach (filmy muzyczne, horrory, obyczajowe) jednak dramaty są dla niego najbardziej znamienne. Trzeba jednak przyznać, że mimo specyficznego tematu i ciekawego podejścia jest to film, który w pierwszym momencie większości widzów wyda się niezbyt interesujący.

Historię starzejącego się małżeństwa można było opowiedzieć nieco bardziej zwięźle, a fabuła wydaje się momentami zbyt rozwleczona. Dlatego jest to produkcja, którą można polecić naprawdę ambitnym widzom.

długie dzieciństwo - recenzja 1

 

długie dzieciństwo - recenzja 2

 

długie dzieciństwo - recenzja 3

 

długie dzieciństwo - recenzja 4

 

Obejrzyj zwiastun filmu „Długie dzieciństwo”.

GD Star Rating
loading...
Długie dzieciństwo - recenzja filmu, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Oni mają swoje zdanie o filmach

Jeden komentarz

  1. Aśka /

    Świetny film. Nie lubię tego słowa, bo jest wyświechtane, ale „Długie dzieciństwo” to film piękny.

    GD Star Rating
    loading...

Zostaw komentarz